مشاهدة النسخة كاملة : هاااااااااااااااام للصف السادس ( اسئلة اوائل طلبة )
استاذ احمد عادل 03-01-2010, 09:17 PM السؤال الاول ::
توفي رجل وترك 56000 جنية , وزعت بين زوجة وثلاث اولاد و بنت واحدة , فاذا علمت ان للزوجة ثمن التركة وان نصيب الولد ضعف نصيب البنت , احسب نصيب الولد والبنت والزوجة ؟؟؟؟؟
السؤال الثاني :::
قسم مبلغ 2550 جنيها بين ثلاث اشخاص , فاذا كانت النسبة بين الاول و الثاني والثالث هي
1 / 6 : 1 / 2 : 1 فما نصيب كلا منهما ؟؟؟؟
ملاحظة :
1 / 6 نقصد بها سدس
1 / 2 نقصد بها نصف
emma watson . 03-01-2010, 09:41 PM شكرآ مستر احمد عادل
بأذن الله هحلها واعطى لحضرتك الاجابات
شكرآ جزيلأ وجعله الله فى ميزان حسناتك
ويجمعنا الله بك يوم القيامه بالجنه
ابنتكم
جهاد بدر
neveen2 03-01-2010, 11:54 PM شكرا يا مستر هاحلها وابعته
انا maryam
emma watson . 04-01-2010, 12:31 AM مستر انا حليت المسأل
بس مش متأكده اوى من المسأله التانيه لأن حضرتك مش موضحها اوى
ياريت حضرتك توضحها اكتر
حل السؤال الاول :-
***************
نصيب الزوجه =1÷8×56000=7000جنيه
الباقى للأبناء = 56000_7000=49000جنيه
مجموع الاجزاء 2+2+2+1 = 7 اجزاء
قيمة الجزء = 49000 ÷ 7 + 7000
نصيب البنت = 1 × 7000= 7000
نصيب الولد الواحد = 2 × 7000 = 14000
والمجموع = 7000×2+ 14000 × 3 = 56000
اما عن السؤال الثانى فهذا هو الحل
حل السؤال الثانى :-
الاول : الثانى : الثالث
1 : 3 : 6
مجموع الاجزاء = 1 + 3 +6 = 10
قيمة الجزء الواحد + 2550 ÷ 10 = 255
نصيب الاول = 255 × 1 = 255 جنيه
نصيب الثانى =255 × 3 = 765 جنيه
نصيب الثالث = 255 × 6 =1530 جنيه
والمجموع = 255 + 765 + 1530 = 2550
شكرآ جزيلآ وارجو ان تكون اجاباتى صحيحه
وجعله الله فى ميزان حسناتكم
ابنتكم
جهاد بدر
emma watson . 04-01-2010, 12:37 AM وعلى فكره الاسئله سهله جـــــــــــــدأ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ
بس انا متأكده من السؤال الاول اوى والسؤال التانى لأ
انا قولت لبابا هو كدا صح قالى انا مش متأكد بس هى تقريبآ صح
يـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار ب تكون الاجابه صح
وياريت يا مستر تقولنا الاجابات صح ولا غلط يوم السبت او الاحد الصبح
علشان نعرف مين الى فى المسابقه ومين الى مش فيها
علشان يجهزوا نفسهم ((( يعنى يذكروا كويس )))
أحمد محى جاد الله 04-01-2010, 12:53 AM السلام عليكم أنا نقلت الأسئلة يا أستاذ و إن شاء الله أحلها و أرسلها شكرا ليك على اهتمامك بينا سلام
emma watson . 04-01-2010, 02:23 AM مستر احمد عادل
لو حضرتكم ممكن تقولى صح ولا غلط
ياريت تجابنى
انا هقفل دلوقتى
مع السلام وهدخل بكره بأذن الله
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 11:57 AM حهاد انا عارف ان انتي ممتاذة
بس مش هينفع اقولك دلوقتي صح ولا غلط علشان باقي زميلك يجربوا يحلوا هما كمان
بس اقولك حاجة
لو حلك صح هتكوني انتي الاولي لانك اول وحدة بعتي الحل
اوووووكي
neveen2 04-01-2010, 01:05 PM مستر ملحوظة اناmaryam
المسالة الاولى
نصيب الزوجة=56000/8=7000جنيه
الباقى=56000-7000=49000جنيه
مجموع الاجزاء=1+6=7
قيمة الجزء=49000/7=7000جنيه
نصيب الولد=7000*2=14000جنيه
نصيب البنت=7000*1=7000جنيه
المسألة الثانية
الاول :الثانى : الثالث
1/ 6 1/2 1
2/6 3/6 6/6المجموع1 3 6 10
2250
قيمة الجزء=2250/10=225
نصيب الاول=255*1=255جنيه
نصيب الثانى=255*3=765جنيه
نصيب الثالث=255*6=1530جنيه
neveen2 04-01-2010, 01:07 PM مستر اخر مسالة انا حليتها كده بس الارقام مانزلتش تحت بعضها المروض الواحدتحت الاول والتلاتة تحت الثانى والستة تحت الثالث والمجموع تحته10 وتحته2250
اتمنى ان حضرتك تفهمنى
emma watson . 04-01-2010, 01:22 PM بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
شكرآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ
يا مستر احمد
وبأذن الله اكون عند حسن زنك
بأذن الله
وشكرآ لحضرتك على المجهود الووووووعه بتاع حضرتك
بجد مش عارفه اشكر حضرتك ازاى
emma watson . 04-01-2010, 01:24 PM الاول : الثانى : الثالث : المجموع
1 : 3 : 6 : 10
تقريبآ قصد مريم كدا
دا الى انا فهمت منها وحبيت اوضح كلامها شويه
neveen2 04-01-2010, 01:38 PM ح با جهاد انا قصدى كده
neveen2 04-01-2010, 01:41 PM شكرا جدا يا مستر احمد وياريت حضرتك تقولى انا وجهاد احنا صح ولا غلط عشان انا اعدة على نار بجد نفسى اعرف
طيب حضرتك هتقولنا امتى
وجزالك الله الف الف خير وربنا يكرم يا مستر ويسهل عليك زى ما سهلتها علينا
neveen2 04-01-2010, 01:45 PM http://www.thanwya.com/vb/showthread.php?p=1857120#post1857120 لكل طلبة الصف السادس ارجو الدخوا مهم جدا جدا جدا
أحمد محى جاد الله 04-01-2010, 02:06 PM السلام عليكم
حل السؤال الأول
اولانصيب الزوجة=1/8*56000 =7000 جنيه
ثم نطرح المبلغ من نصيب الزوجة
56000-7000=49000 جنيه
ثم نصيب الاولاد= الولد : البنت: المجموع
6 : 1 : 7
emma watson . 04-01-2010, 02:20 PM مريم
المستر قالى انه مش هيقول علشان الباقى يرد
وهو كدا صح فعلآ علشان نسيب مجال للباقى انه يشترك
معانا
خلاص
اختكم فى الله
جهاد بدر
أحمد محى جاد الله 04-01-2010, 02:32 PM السلام عليكم
حل السؤال الأول
الزوجة = 1/8 ×56000 =7000 جنيه
56000 -7000 =49000 جنيه
إذن الباقى = 49000
الولد : البنت : المجموع
6 : 1 :7
مجموع الأجزاء = 6 + 1 = 7
قيمة الجزء =49000 ÷ 7 = 7000 جنيه
نصيب الولد =7000 ×2 = 14000 جنيه
نصيب البنت = 7000×1 = 7000 جنيه
حل السؤال الثانى
الأول : الثانى : الثالث : المجموع
1 : 3 : 6 : 10
مجموع الأجزاء = 1+3+6=10
قيمة الجزء =2550÷10 =255 جنيه
الأول = 1×255 = 255 جنيه
الثانى = 3×255 = 765 جنيه
الثالث = 6 ×255 =1530 جنيه
للتأكيد المجموع = 255 +765+1530 = 2550 جنيه
يا رب الإجابة تكون صح بس و انا بكتب دوست على زرار غلط فتبعت نصف الإجابة فى المرة الأولى وبعدين كتبت الإجابة تانى السؤال الأول سهل بس التانى أحترت فيه وجربت كذا حل
لغاية موصلت للحل ده أرجو ان تكون الإجابة صحيحة وشكرا ليك يا أستاذ
neveen2 04-01-2010, 02:49 PM عندك ح يا جهاد بس انا بطلب منك تدخلى على الرابط اللى انا حطاه عشان هينفعك اوى
monaghazoly 04-01-2010, 02:54 PM اجابات الاسئلة
السؤال الاول
نصيب الزوجة =56000/8=7000جنية
المبلغ المتبقى =56000-7000=49000جنية
الولد=2*3=6
البنت=1
مجموع الاجزاء=6+1=7
قيمة الجزء=49000/7=7000جنية
نصيب البنت=7000جنية
نصيب الولد=7000*2=14000جنية
اجابة السؤال الثانى
اولا نوحد المقامات/6
1:3:6
مجموع النسب =3+6+1=10
قيمة الجزء=2550/10=255جنية
نصيب الاشخاص نضرب كل نسبة *قيمة الجزء
نصيب الاول =255*1=255جنية
الثانى 255*3=765جنية
الثالث=255*6=1530جنية
وشكرا
انا عبد الرحمن :022yb4:
نجمع نصيب الاول+الثانى+الثالث=اصل المبلغ
255+765+1530=2550جنية
neveen2 04-01-2010, 02:54 PM طيب يعنى لما يبقوا عدد معين المستر هيقول مين الصح ومين الغلط
emma watson . 04-01-2010, 05:17 PM اكيد ممكن
او هو مستنى لحد م كل الى بيدخلوا معانا يشتركوا
اساسآ لسه حنين ما كتبت (( هايدى ))
المفروض ديه صاحبتنا منعملش فيها حرجة ((نداله ))
انا دخلت على الرابط بس انتى كاتبه ان احنا هنأخد النهارده
الساعه 11 لكن فى درس الساعه 11 لمستر : حسن التندى مواد شرعيه
هايد ى 04-01-2010, 07:44 PM بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليكم
اجابة السؤال الاول:
نصيب الزوجة= 56000×1/8=7000
نصيب الابناء= 56000-7000=49000
مجموع الابناء=1+6=7
قيمة الجزء الواحد =49000÷7=7000
نصيب البنت=7000×1=7000
نصيب الولد الواحد=7000×2=14000
اجابة السوال الثانى:
الاول : الثانى :الثالث
1/6 : 1/2 :1
نوحد المقام :
1/6×6: 1/2×1:6×6
= 1 : 3 :6
مجموع الاجزاء=1+3+6=10
قيمة الجزء الواحد=2550÷10=255
نصيب الاول=255×1=255
نصيب الثانى=255×3=765
نصيب الثالث =255×6=1530
بارك الله فيك يا مستر احمد وجعله فى ميزان حسناتك وان شاء الله تكون الاجابه صح
ملحوظة:
انا حنين
neveen2 04-01-2010, 07:53 PM مش عارفة يا جهاد بس المستر قالى كده جربى تدخلى10 او12 بس هوا لو بدا12 مش هادخل عشان عندى امتحان بكره فلو المستر بدا ق12 قوليله ان انا اسفه عشان مادخلتش
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 08:31 PM يوم الخميس هقول مييين حل صح ومييين حل غلط
:049gc0:بس خلي بالك:049gc0:
هنعد في كام ولد حل صح #######و كام بنت حلت صح
وهنعرف ميييييييييين الكسبان
اللحق قول لصحابك قبل يوم الخميس علشان تكونوووووووووووووووا كتير بنات او ولاد
:078111rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3::07811 1rg3:
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 08:41 PM النتيجة لحد دلوووقتي في اللي بعت الاجابة
هي
3 بنات ووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو 2 ولاد
:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:ياتري مييييييييييييين اللي هايكسب :022yb4: :022yb4:
emma watson . 04-01-2010, 09:01 PM ماشى يا مستر
بس احنا غلطنا البنات كلها
لأننا ما تعرفنش على بعض علشان نخبر بعضنا
هو تقريبآ ما فى غير 3 بنات واحنا جوبنا
كان المفروض نأخد ايميلات بعض علشان يكون عندنا امكانيه اخبار بعضنا
او على الاقل رقم تليفون البيت او الموبايل
لكن حتى الان احنا الى فيزين
3 بنات و 2 ولاد
يااااااااااااااااااااااااااااااارب احنا الى نكون اكتر
ادعلنا يا مستر احمد
اختكم فى الله
جهاد بدر
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 09:19 PM ممكن تبلغيهم في اقرب حصة عندكم
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 09:21 PM بس تبلغي الولاد كمان
أحمد محى جاد الله 04-01-2010, 09:26 PM ماشى يا أستاذ حنستناك بفارغ الصبر بس يوم الخميس الساعة كام يعنى حناخد درس ولا حتنشر النتيجة على الموقع ؟:confused: سلامى ليك
استاذ احمد عادل 04-01-2010, 10:48 PM هنشر النتيجة الساعة 9 يوم الخميس انشاء الله
emma watson . 05-01-2010, 02:39 AM ماشى يا مستر
بأذن الله هأكون مستنيه حضرتك
واحنا عندنا يوم الثلاثاء حصه هخليهم كلهم يجاوبوا
شكرآ جزيلآ
ربنــــــــــــــــــــــــا يكرمك :d
بج مش عارفين نشكر حضرتك ازاى ؟؟ :bosyht9:
علشان المجهود الى حضرتك عامله
لينا كلنا (( للصفين السادس والثالث الاعدادى ))
وكل السنوات الاخر
جزاك الله كل الخيـــــــــــر
وجمعنا الله يوم القيامه بالجنة اجمعين
وجعله الله فى ميزان حسناتك
يــــــــــارب اجابتى تكون صح :slap1qk6:
:blush::blush::blush::blush::blush::blush::blush:
حازم22 05-01-2010, 12:14 PM السؤال الاول
نصيب الزوجة= 56000 \ 8 =7000 جنية
نصيب الابناء =56000 - 7000 = 49000 جنية
مجموع الاجزاء = 6 = 1 = 7
قيمة الجزء = 49000 \ 7 = 7000 جنية
نصيب البنت = 7000* 1 = 7000 جنية
نصيب الولد الواحد = 7000 * 2 = 14000 جنية
السؤال الثانى
الاول|الثانى|الثالث
1\6 | 1\2 | 1
نوحد المقام علي 6
1\6*6=6 1\2*6=3 1*6=6
الاول |الثانى|الثالث|المجموع
1 | 3 | 6 | 10
س | ص | ع |2550
قيمة الجزء = 2550\ 10 = 255 جنية
س= 255*1= 255 جنية
ص=255*3 = 265 جنية
ع =255*6=1530 جنية
ملحوظة
علامة* ترمز ل في او علامة الضرب
هايد ى 05-01-2010, 04:11 PM السلام عليكم
شكرا جزيلا ليك يا جهاد على القلتيه وماما والله قلتلى شكل جهاد بنت كويسة خااااااااااااااااااااااااااااااااااااالص
ويارب تكون اجابتنا صح
وجزاك الله خيرا با مستر احمد وجعله فى ميزان حسناتك
قولوا امين
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ااااامييييييييييييييييييييييييييييييييييييين
emma watson . 05-01-2010, 05:21 PM اميــــــــــــــــن
شكرآ ليكى يا هايدى (( حنين ))
انا والله حبيتك جدآ جدآ جدآ
انتى الى شكلك بنوته زى العسل
استاذ احمد عادل 05-01-2010, 07:35 PM النتيجة لحد دلوقتي للي بعت الاجابة
3 بنات وووووووووووووووووووووووووووو 3 ولاد
:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:........ ............................................. :022yb4::022yb4: :022yb4:
استاذ احمد عادل 05-01-2010, 07:38 PM الولاد ( حازم- عبد الرحمن - احمد )
البنات ( حنين - جهاد - مريم )
emma watson . 05-01-2010, 11:17 PM برده بأذن الله احنا الى هنكون اكتر
وللعلم بالشىء
ليست بالكثره ولكن بالجابات الصحيحه
وما فى اى حد يعرف هو كاتب صح ولا غلط
الا واحد (( عنده ثقه قويه جدآ جدآ فى اجباته ))
الحمد الله ما عندى ولا نقطة ثقه
يعنى انا مستنيه يا مستر
وعاوزه يوم الخميس ييجى بســـــــــــرعه اوى اوى اوى
علشان اعرف الاجابه
ولو كانت اجباتى صح هبقى مستنيه
يوم الاحد بفارغ الصبر علشان احضر الحصه
مع حضرتك
اختكم فى الله
جهاد بدر
الباشا هنرى 06-01-2010, 04:55 PM نصيب الزوجه = ( 1 * 56000 ) / 8 = 7000
نصيب الاولاد = 56000 - 7000 = 49000
الولد : البنت
2 :1
3 اولاد : بنت : المجموع
6 : 1 : 7
قيمة الجزء = 49000 / 7 = 7000
نصيب الولد الواحد = 2 * 7000 = 14000 جنيه
نصيب البنت = 1 * 7000 = 7000 جنيه
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــ
_____________________________
_______________
الاول : الثاني : الثالث
1 1 1
ـــــــ : ـــــــــ : ـــــــــ
6 2 1
1 2 3
ـــــــ : ــــــــــ :ـــــــــ
6 6 6
1 : 3 : 6
المجموع=10
قيمة الجزء = 2550 / 10 = 255
نصيب الاول = 1 * 255 = 255 جنيه
نصيب الثاني = 3 * 255 = 765 جنيه
نصيب الثالث = 6 * 255 = 1530 جنيه
يارب يكونوا صح
احمد علام
في رعاية الله
استاذ احمد عادل 06-01-2010, 05:36 PM النتيجة لحد دلوقتي للي بعت الاجابة
3 بنات وووووووووووووووووووووووووووو 4 ولاد
:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:........ ............................................. :022yb4::022yb4: :022yb4: :022yb4:
خلي بالكو اخر معاد بكرة الساعة 9
علشان نقول النتيجة
مها 22 07-01-2010, 07:20 PM انا يامستر الي كنت داخلة باسم حازم22 وياريت تحسبنى مع البنات
مها 22 07-01-2010, 07:21 PM ياريت تشيلنى من الولاد ويبقى الولاد3 والبنات4
emma watson . 07-01-2010, 08:39 PM yes
كنت خايفه جدآ يا مها انك تدخلى بأسم اخوكى
وتتحسبى من الاولاد
بس بجد فرحنه جدآ ان احنا كدا ممكن نكسب
استاذ احمد عادل 07-01-2010, 08:58 PM بسم الله الرحمن الرحيم
شكرخاص جدا لكل اللي جاوب
( جهاد - مريم - احمد محي - عبد الرحمن - حنين - مها - احمد علاء )
البنات هم
جهاد :av4056bb7jp3:
مريم:av4056bb7jp3:
حنين:av4056bb7jp3:
مها:av4056bb7jp3:
الولاد هم
احمد محي :022yb4:
عبد الرحمن:022yb4:
احمد علاء:022yb4:
الناس كلعا حلت صح . في رقم بس عن حازم" مها " ( 265 ) نعدل رقم 2 الي 7
ودة كان عيب كمبيوتر انا عارف
علشان كدة النتيجة ان كلنا جاوبنا صح
وعلي العموم شكرا ليكم كلكم
استاذ احمد عادل 07-01-2010, 09:04 PM اسئله هااااااااااااامه تاني
( بس المرة دي اللي هيجاوب صح هيكون لية جايزة )
1. رسمت خريطة بمقياس رسم 1 : 700000 , فاذا كانت المسافة بين مدينتين علي هذه الخريطة 5.6 سم . فاوجد المسافة الحقيقية بين البلدين ؟؟؟
2. النسبة بين طول قطر الدائرة و المحيط للدائرة = ............. : ................
3. النسبة بين 24 ساعة و 3 ايام تساوي .............. : ...............
emma watson . 07-01-2010, 09:10 PM شكرآ جدآ مستر احمد عادل
بجد شكرآ جدآ جدآ جدآ
والحمد لله ان احنا كسبنا يا بنات
بس يا مستر
فى الحصه بتاعت حضرتك المسابقه هتبقى بين مين ومين
ياريت حضرتك تقولنا
مها 22 07-01-2010, 09:40 PM السؤال الاول
الطول الحقيقي = الطول في الرسم / مقياس الرسم
الطول الحقيقى = 5.6/1 /700000= 5.6 × 700000
= 5.6 ×700000/100000 =39.2
السؤال الثانى
1:ط
السؤال الثالث
24 ساعة : 3 ايام ×24
24 : 72 /24
3:1
يا رب يكون صح
emma watson . 07-01-2010, 09:43 PM 1. رسمت خريطة بمقياس رسم 1 : 700000 , فاذا كانت المسافة بين مدينتين علي هذه الخريطة 5.6 سم . فاوجد المسافة الحقيقية بين البلدين
؟؟؟
الحل:-
البعد الحقيقى=البعد فى الرسم ×المقياس
=5.6 ×700000
=56 ×70000
=392.0000 ÷ 100.000
= 39.2 كيلومتر
2. النسبة بين طول قطر الدائرة و المحيط للدائرة
= ط : 1
3. النسبة بين 24 ساعة و 3 ايام تساوي
....1...... : .....3......
الحل:-
3×24 = 72
24 : 72 ÷ 24
1 : 3
===========
شكراً مستر احمد عادل
ويــــــــــــارب اجابتى تكون صح
اختكم فى الله
جهاد بدر :av4056bb7jp3:
هايد ى 07-01-2010, 11:28 PM السلام عليكم ورحمة الله و بركاته
اجابه السوال الاول:
مقياس الرسم=
الرسم على الخريطة:الرسم على الحقيقة
1 : 700000
700000×5.6
=______________= 3920000سنتيمتر
1
=39.2كيلومتر
اجابةالسؤال الثانى:
1:ط
اجابة السوال الثالث:
24 ساعة :3 ايام
=3×24=72
=72:24
=36:12 ÷2
=6:2 ÷6
=3:1 ÷2
---------------------:av4056bb7jp3:----------------------
شكرا جزيلالك يا مستر وجعله الله فى ميزان حسناتك
ويا رب تكون الاجابات صح
وناخدوا الجاااااااااااااااااااااااااااااااااايزة
emma watson . 08-01-2010, 12:10 AM بــــــــــأذن الله اجباتنا تكون صح
حنين كان اسهل انك تضربى فى الرقم الصغير الى هو 24
كان هيكون اسهل
ولو ما نفع الرقم تجربى رقم تانى بقى
مدرس المدرسه هو الى قالى كدا
تضربى فى الرقم الصغير لو ما نفع تضربى فى رقم تانى
وتجربى
emma watson . 08-01-2010, 12:12 AM نأخدها مع بعض يا حنين
وكمان تكون معانا مريم
يـــــــــارب مريم تجاوب فى اقرب
وقت علشان تـــــــــكون معانــــا
neveen2 08-01-2010, 12:37 AM البعد الحقيقى = الطول فى الرسم ÷ مقياس الرسم
= 5.6 ÷ 1
ـــــــــــــــ
700000
= 5.6 * 700000
ـــــــــــــــ
100000
= 39.2 كم
****************************************
النسبة بين طول قطر الدائرة : محيط الدائرة
1 : ط
****************************************
النسبة بين 24 ساعة : 3 أيام
- تحويل الأيام إلى ساعات = 3 * 24 = 72
24 : 72
- بالقسمة على 24
1 : 3
neveen2 08-01-2010, 12:45 AM أنا جاوبت خلاص يامستر
مريم
monaghazoly 08-01-2010, 11:29 AM السلام عليكم
اولا انا عبد الرحمن
الاجابة
1- مقياس الرسم=الطول فى الرسم /الطول الحقيقى
الطول الحقيقى=الطول فى الرسم /مقياس الرسم
1:700000*5.6=3920000سم
3920000/1000/100=39.2كم
2-1:ط
3-24 ساعة:3 ايام
3*24=72
72:24
3:1
شكرا يا مستر عاوز اعرف النتيجة :078111rg3::d
أحمد محى جاد الله 08-01-2010, 01:29 PM السلام عليكم
حل السؤال الأول
الطول فى الرسم:الطول الحقيقى
1 :700000
5.6 : س
الطول الحقيقى=5.6 ×700000 /100000
= 39.2 كم
حل السؤال الثانى
النسبة بين طول القطر والمحيط=
1 : ط
حل السؤال الثالث
النسبة بين 24 ساعة و3 أيام
= 24 : 72 ÷ 24
1 : 3
إزيك يا أستاذ عادل ربنا يكرمك على أهتمامك
بينا والجايزة دى المفروض تبقى مننا ليك وبجد كفاية علينا متابعتك لينا شكرا جدا ليك
ومعلش أتاخرت فى الإرسال عشان كان عندى ظروف وفتحت متأخر شكرا ليك
neveen2 08-01-2010, 01:51 PM بجد شكرا يامستر احمد بجد حضرتك مديلنا كل اهتماماتك ووقتك والمفروض الجايزة حضرتك اللى تاخدها مننا ولو كان ينفع فاحنا كلنا كنا هنعمل كده بس جايزتى ليك هى خالص التمنيات بالتوفيق ودعواتى ليك بالبركة والخير وان تنال رضا الله وحب الناس ويارب دايما حضرتك تتقدم ده كل اللى اقدر اديه لحضرتك لانى مينفعش ابعت الهدية على النت;)
واتمنى لاصدقائى النجاح والتوفيق وان شاء الله تطلعوا من المتفوقين وتنجحوا باذن الله وتكونوا من الاوائل وان شاء الله ناخد الجايزة كلنا مع بعض اميييييين
خالص شكرى ليك يا مستر احمد:022yb4::022yb4:
استاذ احمد عادل 08-01-2010, 01:59 PM بجد انا فرحان بيكم جدا جدا جدا
:078111rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3:
و الجايزة اللي انا عايزها
ان كل واحد فيكم يطلع الاول علي محافظته
:av4056bb7jp3:دي اكبر جايزة ليا :av4056bb7jp3:
الباشا هنرى 08-01-2010, 04:39 PM مين النجح يا مستر
هايد ى 08-01-2010, 04:50 PM ان شاء الله يا مستر مش هنخيب ظنك وهنطلع الاوائل
وهيبقى بفضل الله اولا ثم بفضلك
بس ادعلنا
emma watson . 08-01-2010, 04:56 PM بأذن الله كلنا نطلع من الاوائل:slap1qk6:
علشان حضرتك يا مستر احمد عادل
:078111rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3::07811 1rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3:
جزاك الله كل الخير
والله انا لو كانت اعرف حضرتك
:)كنت جبت لحضرتك هديه حقيقيه :)
مش كلام وخلاص
!!!!!!!!!!!!!!!
ومع ذلك طبعآ اهدى لحضرتك
اجمل الهدايا والدعاء
(( جزاكم الله كل الخير
وجعله فى ميزان حسنات حضرتك
يــــــــــــــــــارب نــــــــــــــشوف حضرتك
من اكبر رجال الاعمال فى مصر والعالم
ويــــــــــــــــــــــارب كل الى حضرتك تتمنى يتحقق
بس بأذن الله تكون من احباب الله والرسول
والناس كله تحب حضرتك
اختكم فى الله
جهاد بدر
:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056b b7jp3:
الباشا هنرى 08-01-2010, 05:31 PM السؤال الاول
رسم : حقيقى
1 : 700000
5.6
س= 56*700000/1*100000=39.2 سم
السؤال الثانى
ط : 1
السؤال الثالث
3*24=72 ساعة
24 : 72 /24
1 : 3
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
انا اسمى احمد علام مش احمد علاء
:stickjo4:
الباشا هنرى 08-01-2010, 05:54 PM ان شاء الله الولاد هتكسب
والبنات مش هتدخل البوابة تانى
هههههههههههههههههههههه
استاذ احمد عادل 08-01-2010, 06:16 PM ان شاء الله الولاد هتكسب
والبنات مش هتدخل البوابة تانى
هههههههههههههههههههههه
عيب يا احمد
انا بحب يكون في روووووووح رياضية كويسة
emma watson . 08-01-2010, 06:23 PM ايوه يا مستر
بأذن الله كلنا نكسب
مش مهم مين الاول والتانى
المهم ان احنا نكون كلنا
شاطرين
neveen2 08-01-2010, 10:54 PM http://rho0ofa.jeeran.com/24947_ABEER__ROSE.jpg
أستاذ احمد تقبل تحياتى.......
باقة شكر معطرة..........
وسحابة امتنان تمطرك بفيض من الحب والتقدير على اهتمامك بنا.........
ونتمنى لك وقتاً سعيداً مليئاً بالحب كما يحبه الله ويرضاه........
لك منـا أجمل المنى وأزكى التحيات والمحبة..........
http://img114.imageshack.us/img114/601/thanku2011jk1.gif
استاذ احمد عادل 09-01-2010, 12:18 AM فين الباقي بتاع سنه ستة
كدة يبقي كل اللي محلش مش عارف يحل
استاذ احمد عادل 09-01-2010, 09:34 PM http://rho0ofa.jeeran.com/24947_abeer__rose.jpg
أستاذ احمد تقبل تحياتى.......
باقة شكر معطرة..........
وسحابة امتنان تمطرك بفيض من الحب والتقدير على اهتمامك بنا.........
ونتمنى لك وقتاً سعيداً مليئاً بالحب كما يحبه الله ويرضاه........
لك منـا أجمل المنى وأزكى التحيات والمحبة..........
http://img114.imageshack.us/img114/601/thanku2011jk1.gif
شكرا جدا جدا يا مريم علي الكلام الجميل دة
miyada 10-01-2010, 01:09 AM الطول الحقيقي=الطول في الرسم/مقياس الرسم
الطول الحقيقي=5,6/1/700000=5,6×700000=5,6×700000/100000=39,2
1:ط
24ساعه:3ايام×24
72:24/24
3:1
miyada 10-01-2010, 01:14 AM يا رب تكون اجابتي صح يا مستر
neveen2 10-01-2010, 07:10 PM بجد يا مستر الكلام ده كله
مش يسوى اى حاجة من
اللى حضرتك بتعملهالنا
لان حضرتك تستاهل كل خير
والله
اسمح لي بأن أحييك .. وأشكرك
فكم يسرنا ويسعدنا اهتمامك بنا
التي لطالما دامت ولم تهملنا
مع ان هذا الامر يستغرق وقتا كثيرا
ومجهودا اكثر
ودمت فى رعاية الله
http://www.alamuae.com/gallery/data/media/123/0163.gif
الباشا هنرى 10-01-2010, 09:05 PM حضرتك هتقول النجح
امتى ?
استاذ احمد عادل 10-01-2010, 10:09 PM الحمد لله
الناس كلها جاوبت صح
الله ينور عليكم انتوا فعلا ممتاذين
وانا فرحان بيكم جدا
:av4056bb7jp3:مها :av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:جهاد بدر:av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:مريم:av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:عبد الرحمن:av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:احمد محي:av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:احمد علام:av4056bb7jp3:
:av4056bb7jp3:ميادة :av4056bb7jp3:
شكرا ليكوا جدا
زائر غير مسجل 10-01-2010, 10:27 PM مستر احمد عادل
مها غلطت فى سؤال مقياس الرسم
استاذ احمد عادل 10-01-2010, 11:47 PM اسئلة جديدة بس المرة دي
( سؤال صعب شويه )
5 % من مبلغ = .................... % من نصفه
مها 22 11-01-2010, 11:35 AM %5من مبلغ =10 %من نصفة
neveen2 11-01-2010, 01:54 PM الحل :
-------
5%من مبلغ=10% من نصفه
------------------------------
الباشا هنرى 11-01-2010, 02:44 PM 5% من مبلغ = 10% من نصفه
سهلة يا مستر
الباشا هنرى 11-01-2010, 02:49 PM شكررررررررررررررررررا يا مستر
على الاسئلة
بس انا عاوز اخذ الهداية
هههههههههههههههههههههههههه
emma watson . 11-01-2010, 04:22 PM سورى يا مستر
على انى اخرت الاجابه
لأنى ما كنت اعرف ان حضرتك حطيت الاسئله
انا مش شمتأكده من الاجابة اوى
5 % من المبلغ = 10 % من نصفه
شكرآ جزيلآ
اختكم فى الله
جهاد بدر
thraa samir 11-01-2010, 10:14 PM 5 %من المبلغ =10%من نصف المبلغ
شكرايامستر على لاسئلة واهتمامك بينا وعايزين اسئلة تانية اصعب
زينب
miyada 11-01-2010, 10:47 PM 5%من مبلغ=10%من نصفه
أحمد محى جاد الله 12-01-2010, 02:34 PM السلام عليكم
أعتذر عن التأخير مكنتش بفتح النت أصلا بسبب
حالة وفاة جدتى ولسة فاتح بس اليوم
حل السؤال
5 % من مبلغ=10%من نصفه
لأن النصف=50% و 5 ×10 =50%
أتمنى ان تكون إجابتى صحيحة
وكنت بستأذنك أستاذ أحمد ممكن أضيف الميل
بتاعك عندى ولا لأ
كمان عندى مسألة و انا بحل معرفتهاش وهى
أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
ده سؤال مفهمتوش الى يعرفه من الزملاء
يحله معنا وكلنا نعرف حله ونستفيد ولو محدش عرف ممكن يا أستاذ أحمد تساعدنا فيه
وكمان تقول لى الحل الصحيح من الإجابات
شكرا ليكم جميعا
thraa samir 12-01-2010, 06:12 PM ياريت اللى عندة اسئلة يكتبها ونحاول نحلها واذا مش عرفنا بنقول للمستر
وهحل السؤال وابقى اكتبة
استاذ احمد عادل 12-01-2010, 08:37 PM السلام عليكم
أعتذر عن التأخير مكنتش بفتح النت أصلا بسبب
حالة وفاة جدتى ولسة فاتح بس اليوم
حل السؤال
5 % من مبلغ=10%من نصفه
لأن النصف=50% و 5 ×10 =50%
أتمنى ان تكون إجابتى صحيحة
وكنت بستأذنك أستاذ أحمد ممكن أضيف الميل
بتاعك عندى ولا لأ
كمان عندى مسألة و انا بحل معرفتهاش وهى
أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
ده سؤال مفهمتوش الى يعرفه من الزملاء
يحله معنا وكلنا نعرف حله ونستفيد ولو محدش عرف ممكن يا أستاذ أحمد تساعدنا فيه
وكمان تقول لى الحل الصحيح من الإجابات
شكرا ليكم جميعا
اولا البقاء لله ::::: يا احمد
ثانيا ممكن تضيفني علي الايميل عادي جدا
ثانيا السؤال بتاعك دة كان هو السؤال اللي انا هكتبة
فياريت اللي يعرف يحله يبعت
الحل
شكر ليك يا احمد محي
استاذ احمد عادل 12-01-2010, 11:19 PM :022yb4: الناس كلها حلت صح :022yb4:
:022yb4:وانا مبسوط جدا :022yb4:
وياريت تحلو السؤال بتاع احمد محي
neveen2 13-01-2010, 03:19 PM السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
حل مسالة أحمد محي
ربح التاجر = 20000*6/100 = 1200
الفرق بين ثمن البيع وثمن الشراء = 21624 - 20000 = 1624
تكلفة التخزين = الفرق بين ثمن البيع والشراء - الربح
= 1624 - 1200 = 424
استاذ احمد عادل 14-01-2010, 12:56 AM :022yb4::022yb4::022yb4:السؤال الجديد :022yb4::022yb4::022yb4:
:friendsxs3:صعب شويه :friendsxs3:
:o:o:o:o:o:o:o:o
أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
emma watson . 14-01-2010, 01:27 AM أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
الحل:-
6÷100 ×20000 =1200
سعر البيع = سعر الشراء + التخزين + الربح
21624 = 20000 + ؟ +1200
= 21200
21624 - 21200 = 424
شكرآ يا مستر
يارب اجاباتى تكون صح
:078111rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3:
استاذ احمد عادل 14-01-2010, 01:33 AM كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
السؤال مش سهل محتاج تركيييييييز
لا
هو سهل بس محتاج تركيز
:blush:
مهند مقلد2 14-01-2010, 06:58 AM السؤال ده جميل جدا والله لسه فاكره من سنة 6 ابتدائي - ربنا معاكو
thraa samir 14-01-2010, 12:56 PM ثمن الشراء والتخزين=21624فى 100\106=20400ج
تكلفة التخزين=20400-20000=400ج
يارب تطلع صح
زينب
thraa samir 14-01-2010, 01:28 PM :022yb4::022yb4::022yb4:السؤال الجديد :022yb4::022yb4::022yb4:
:friendsxs3:صعب شويه :friendsxs3:
:o:o:o:o:o:o:o:o
أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
انا عايزة اعرف الاجابة الصح
مهند مقلد2 14-01-2010, 02:04 PM انا ناتج الحل بتاعي : 424
مهند مقلد2 14-01-2010, 02:05 PM معلش يا تلامذة الصف السادس هنرخم عليكم شوية
الباشا هنرى 14-01-2010, 11:41 PM السلام عليكم
أعتذر عن التأخير مكنتش بفتح النت أصلا بسبب
حالة وفاة جدتى ولسة فاتح بس اليوم
حل السؤال
5 % من مبلغ=10%من نصفه
لأن النصف=50% و 5 ×10 =50%
أتمنى ان تكون إجابتى صحيحة
وكنت بستأذنك أستاذ أحمد ممكن أضيف الميل
بتاعك عندى ولا لأ
كمان عندى مسألة و انا بحل معرفتهاش وهى
أشترى تاجر بضاعة بمبلغ 20000 جنيه وقام بتخزينها وعند بيعها كان الربح 6%
من ثمن الشراء وتكلفة التخزين
فإذا باعها بمبلغ 21624 جنيه
أحسب تكلفة التخزين
ده سؤال مفهمتوش الى يعرفه من الزملاء
يحله معنا وكلنا نعرف حله ونستفيد ولو محدش عرف ممكن يا أستاذ أحمد تساعدنا فيه
وكمان تقول لى الحل الصحيح من الإجابات
شكرا ليكم جميعا
شراء : ربح : بيع
100 : 6 : 106
20000 س
س= 20000*106/100=21200
تكلفة التخزين=21624 - 21200=424 ج
استاذ احمد عادل 15-01-2010, 12:57 AM :friendsxs3:للاسف الشديد :friendsxs3:
كل الناس حلته مش صح
واحدة بس هي اللي حلتها صح
هي
هي
:022yb4:زينب:022yb4:
emma watson . 15-01-2010, 04:23 AM لكن يا مستر
ما فى اى حد اسمه زينب رد على الموضوع
الى ردوا اسمائهم اهه
اول واحده كانت
مريم
بعد كدا انا
بعد كدا
سارا
وبعد كدا واحد اسمه
مهند مقلد 2
وبعد كدا
الباشا هنرى
مين بقى زينب ديه
؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
اختكم
جهاد
استاذ احمد عادل 15-01-2010, 02:02 PM ثمن الشراء والتخزين=21624فى 100\106=20400ج
تكلفة التخزين=20400-20000=400ج
يارب تطلع صح
زينب
هي دي مشاركة زينب هتلاقي اسمها علش الشمااااااااال ( زينب )
المهم ان احنا نعرف لية الحل دة هو اللي صح
اللي اقتنع بالحل يبعت يوقلي
واللي مقتنعش يبعت يقولي
neveen2 15-01-2010, 04:50 PM انا مش فاهمة يا مستر
ممكن حضرتك تشرحهالنا
emma watson . 15-01-2010, 05:50 PM انا بصراحه مش مقتنعه ومش هقتنع
لأنى سألت 2 خارجى تجاره وواحده لسه فى تجاره
وقالوا ان الحل زى ما قالت مريم هى الى صح
وحتى لما جمعتهم لقتهم صح
على العموم انا هسأل
بــــــــــــــابا هو الى بيعرف يحل المسأل الى كدا
هسأله وهرد على حضرتك
((( بس برده مش مقتنع خالص بتاتآ ))
جهاد
استاذ احمد عادل 15-01-2010, 11:12 PM انا بصراحه مش مقتنعه ومش هقتنع
لأنى سألت 2 خارجى تجاره وواحده لسه فى تجاره
وقالوا ان الحل زى ما قالت مريم هى الى صح
:o
شكرا ليكي يا جهاد
وان شاء الله في الحصة الجاية نشرح المسئلة
thraa samir 15-01-2010, 11:26 PM الصراحة هى المساله عايزة تفكير شوية منهم
هى مش صعبة ولا حاجة انا والله فاكراها من سنة ستة
ومش ساعدت فيها زينب اوى يعتبر هى اللى حلتها
عشان كنت مدياها زيها قبل كدة
المهم ان سنة ستة تركز فى المسائل دى وتحاول تفهمها
انا نفسى ارجع لرياضة سنة ستة
كنت بمووووووت فيها
وكمان انتم بيديكم احسن مستر رياضة يعنى لازم تجيبوا الدرجة النهائية ملكمش حجة
انا ثراء اختها 3 اعدادى ادعولى بالله عليكم
emma watson . 15-01-2010, 11:47 PM سورى يـــــــــــــــــا مستر احمد
لو كانت طريقه كلامى مش عاجبه حضرتك
انا اسفه جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ
بجد iam so so so sorry
لكن انا كنت متضايقه
سورى يا مستر
:(:(:(:(:(
ويـــــــــــــــــــــــــــــــــاريت
حضرتك ما تزعل منى
لأنى ما اقدر ازعل حضرتك
وعلى العموم انا عارفه ان حضرتك متضايق :mad:
:mad::mad::mad::mad::mad::mad:
خلاص
انا اسفه
ومش هدخل ولا ارد على الموضوع تانى
لو كان دا هيخليك مش زعلان
المهم :: برافو عليكى يا زينب بأذن الله تجيبى الدرجات النهائيه فى كل المواد
وربنا معاكى :: يا ثراء بأذن الله تطلعى من الاوائل
والى بيكون شاطر وهو صير بيكون شاطر طول عمره
وانتى واختك شكلكم شطار اوى
ربنا يبارك فيكم جميعآ :022yb4:
(( جهاد ))
thraa samir 16-01-2010, 03:29 AM بصى يااستاذه جهاد
الاول اتمنى انكم تتقبلوا مرورى على موضوعكم
بس المهم المستر مش يكون زعلان
وانتى المفروض مش تقولى انك مش هتقتنعى بالاجابة
المهم ان شاء الله المستر ميكونش زعلان
وانا بعتقد انه مش زعلان عشان هو بيعتبرنا زى اخواته الصغيرين
thraa samir 17-01-2010, 12:08 AM [quote=thraa samir;1890138]بصى يااستاذه جهاد
الاول اتمنى انكم تتقبلوا مرورى على موضوعكم
بس المهم المستر مش يكون زعلان
وانتى المفروض مش تقولى انك مش هتقتنعى بالاجابة
المهم ان شاء الله المستر ميكونش زعلان
miyada 17-01-2010, 07:17 PM ثمن الشراءو التخزين=21624×100÷106=20400ج
تكلفه التخزين=20400_20000=400ج
miyada 17-01-2010, 07:19 PM يا رب تكون الاجابه صح وشكرا يا مستر على الاسئله الجميله ديه
استاذ احمد عادل 18-01-2010, 02:23 AM :022yb4:شكرا لطلبة الصف السادس :022yb4:
واحد يقولي
بتشكرنا علي اية يا مستر
اقولك علشان انتوا ( طلبة الصف السادس )
من الطلبة الشطار جدا اللي انا بحبهم
علشان كل ما اديهم اسئلة يجاوبوا عليها
مش بيزهقوا من كتر الاسئلة
و الا
اوعوووو تكونوا بتزهقووو !!!!!
المهم
في سؤال جديد
ياتري حد يعرف يحله ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
:av4056bb7jp3:السؤال هو :av4056bb7jp3:
مستطيل محيطة 320 سم و النسبة بين طولة و عرضة 3 : 2 , اوجد مساحة هذا المستطيل ؟؟
يا تري دااااااا سؤال سهل والا صعب
:friendsxs3:
استاذ احمد عادل 18-01-2010, 02:42 AM نسيت حاجة
دة اللينك بتاع اخر حصة
http://www.4shared.com/file/199823530/e0890560/__online.html
علشان الناس اللي معرفوش يحضروا الحصة
وعلشان الناس اللي كانت مش سمعااااني
( طبعا عرفيييين قصدي علي مين )
وعلشان الناس اللي بتحب تراجع في البيت
emma watson . 18-01-2010, 05:51 AM بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليم ورحمة الله وبركاته
يـــــــــــــريت تتقبلوا مرورى
المهم
انا حليت المسأله ويـــــــــــــــارب يكون صح
الطول : العرض : المجموع
3 : 2 × 2 : 10
_ : _ : 320
مجموع الاجزاء = 3 + 2 × 2 = 10
قيمة الجزء = 320 ÷ 10 = 32
الطول = 32 × 3 = 96
العرض = 32 × 2 = 64
مساحة المستطيل = الطول × العرض
المساحه = 64 × 96 = 6144 سم
يــــــــــــــــــــارب تكون اجاباتى صح
:blush:(( جهاد )) :blush:
yasmeenaaa 18-01-2010, 10:36 AM الحل / نصف المحيط = 320 ÷ 2 = 160 سم
الطول : العرض : المجموع
3 : 2 : 5
س : ص : 160
س = 160 × 3 = 96 سم
5
ص = 160 × 2 = 64 سم
5
مساحة المستطيل = ( الطول × العرض )
96 × 64 = 6144 سم مربع
يارب تكون الاجابة صح
مها33 18-01-2010, 11:17 AM الطول |العرض |نصف المحيط
3 | 2 | 5
س| ص | 160
قيمة الجزء = 160 /5 = 32
الطول=3×32 = 96 سم
العرض = 2×32 = 64 سم
مساحة المستطيل = الطول ×العرض
= 96 × 64
= 6144 سم مربع
مها33 18-01-2010, 11:19 AM ويارب تكون اجابتى صح
thank you
مها33 18-01-2010, 11:43 AM لو سمحت يامستر احمد في موضوع كتبتة yasmeenaaa
العنوان ارجوا المساعدة
وفي مسالة انا مش فاهماها وارجوا من حضرتك شرحها
رسمت ار جو المساعدة فى حل هذه المسائل مع توضيح الخطوات
1/ رسمت ثلاث خرائط للوجه القبلى : الاولى بمقياس رسم 1 : 40000 والثانية بمقياس رسم 1 : 60000
و الثالثة بمقياس رسم 1 : 100000 فاذا كان البعد بين مدينتين ع الخريطة الاولى يساوى 10 سم
فاوجد البعد بين نفس المدينتين ع كل من الخريطة الثانية والثالثة ؟
neveen2 18-01-2010, 12:49 PM اولا : شكرا جدا يا مستر على الحصة وعلى المسالة
ثانيا:انا اسفه عشان مجاوبتش من الاول عشان مقدرتش ادخل
ثالثا:ارجو انى مكنتش طولت على حضرتك
نصف المحيط=2/320=160
الطول:العرض المجموع
3 :2 5
س:ص 160
قيمة الجزء=5/160=32
الطول=3*32=96سم
العرض=2*32=64سم
يارب اجابتى تطلع صح يا مستر ...اسال حضرتك سؤال احنا نحل المسالة اللى مها حاطاها
neveen2 18-01-2010, 12:52 PM اولا : شكرا جدا يا مستر على الحصة وعلى المسالة
ثانيا:انا اسفه عشان مجاوبتش من الاول عشان مقدرتش ادخل
ثالثا:ارجو انى مكنتش طولت على حضرتك
نصف المحيط=2/320=160
الطول:العرض المجموع
3 :2 5
س:ص 160
قيمة الجزء=5/160=32
الطول=3*32=96سم
العرض=2*32=64سم
المساحة=64*96=6144سم مربع
يارب اجابتى تطلع صح يا مستر ...اسال حضرتك سؤال احنا نحل المسالة اللى مها حاطاها شكراااا
نحلها ولا لا
neveen2 18-01-2010, 12:53 PM انا اسفه نسيت اكتب المساحة بس كتبتها تحت فى المشاركة التانية
هايد ى 18-01-2010, 04:30 PM السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
انا اسفة يا مستر على عدم حضورى للحصة الى فاتت
اجابة السؤال:
مجموع الاجزاء=2+3=5
قيمة الجزء الواحد=320÷5=64
الطول =3×64=192÷2=96
العرض=2×64=128÷2=64
مساحة المستطيل=الطول ×العرض
=96×64=6144
ويا رب تكون الاجابات كلها صح
miyada 19-01-2010, 12:14 AM السلام عليكم الاجابه هى
الطول: العرض: نصف المحيط
3 : 2 : 5
قيمه الجزء=160÷5=32
الطول=3×32=96سم
العرض=2×32=64سم
مساحه المستطيل=الطول×العرض
مساحه المستطيل =96×64=6144سم مربع
يا رب تكون الاجابه صحيحه
زائر غير مسجل 19-01-2010, 09:14 AM السوءال ده للمتفوقين جدا
لماذا سمي الكبد بهذا الاسم
yasmeenaaa 19-01-2010, 10:18 AM ممكن المساعدة فى حل هذه المسألة :
اذا كانت نسب النجاح فى الصف السادس الابتدائى باحدى المدارس هى 91% وكان عدد الراسبين بها 18 تلميذ
فكم يكون عدد الناجحين ؟
وجزاكم الله خيرا
أحمد محى جاد الله 19-01-2010, 02:06 PM السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
انا اسف جدا على التاخير اتمنى رغم تاخيرى الكبير انكم تقبلو حلى واني اكون متاخرتش زيادة
الحل
الطول : العرض : المحيط
3 ×2 : 2 ×2 : 10
س : ع : 320
1/ قيمة الجزء = 320 ÷ 10 = 32
2/قيمة س = الطول = 6× 32 =192 سم /2= 96
3/قيمة ع = العرض =4×32= 128 سم /2 =64
مساحة المستطيل =الطول ×العرض =
96×64 = 6144 سم مربع
شكرا وطبعا اجدد اسفى على التاخير لانى اول يو اعرف السؤال ده انهارده
والسلام عليكم يا رب تتطلع الاجابة صح:friendsxs3:
أحمد محى جاد الله 19-01-2010, 02:34 PM السلام عليكم
انا كنت اريد الاجابة والمشاركة فى موضوع او سؤال ياسمين واشكرها على انها عرضت سؤالها عشان كلنا نستفيد .
الحل
اجمالى التلاميذ : الناجحين : الراسبين
100 : 91 : 9
أ : 18
قيمة أ = عدد الناجحين = 18×91
_________
9
= 182 تلميذ:)
أحمد محى جاد الله 19-01-2010, 04:21 PM السلام عليكم ورحمة الله وبركاته:d
انا كنت رديت فى الموضوع السابق على ياسمين بس فى سؤال انا لسا شايفه بس كان قبل الى انا رديت عليه مرسل من مها 33 وكاتبة انه موضوع من ياسمين انا حاحله بس يارب يطلع صح وان كنت عاوز الاستاذ انه يصحح هده المسائل الى انا حلتها علشان كلنا نستفيد من هذا الحل
الحل
ملحوظة المسئلة فكرتها انك تجيب المسافة الحقيقية وتعمل الطول على كل خريطة حسب مقياس الرسم
الطول فى الرسم : الطول الحقيقى
1 : 40000
10
الطول الحقيقى = 10 × 40000
___________
1
= 400000 سم
او 4كم
ملحوظة لكى نحول النتيمتر نقسم / 100000
المسافة على الخريطة الثانية =
الطول فى الرسم : الطول الحقيقي
1 : 60000
400000
الطول فى الرسم= 400000×1
__________ =6.7 سم تقريبا 60000
الطول على الخريطة الثالثة =
الطول فى الرسم : الطول الحقيقي
1 : 100000
400000
الطول فى الرسم =400000 ×1
_________
100000
= 4 سم
انا حليت السؤال هو كان صعب شوية بس اعزرونى يا جماعة لان فى بعض اخطاء فى الكتابة
بس هى اكيد بسبب الكمبيوتر علمموم انا اسف بس يا ريت الاستاذ يشوف الاجبات وياكدها لينا اكتر عشان كلنا نستفيد ومفيش عيب ابدا لو حد حط سؤال مش فاهمه :022yb4: سلام عليكم
أحمد محى جاد الله 19-01-2010, 04:27 PM انا حقول حاجة بس الطول فى الخريطة التانية=
400000×1 / 60000 = 6.7 سم تقريبا
وسورى علي الخطا:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o
أحمد محى جاد الله 19-01-2010, 04:31 PM لو سمحت يامستر احمد في موضوع كتبتة yasmeenaaa
العنوان ارجوا المساعدة
وفي مسالة انا مش فاهماها وارجوا من حضرتك شرحها
رسمت ار جو المساعدة فى حل هذه المسائل مع توضيح الخطوات
1/ رسمت ثلاث خرائط للوجه القبلى : الاولى بمقياس رسم 1 : 40000 والثانية بمقياس رسم 1 : 60000
و الثالثة بمقياس رسم 1 : 100000 فاذا كان البعد بين مدينتين ع الخريطة الاولى يساوى 10 سم
فاوجد البعد بين نفس المدينتين ع كل من الخريطة الثانية والثالثة ؟
ملحوظة اخر سؤال حليته كان السؤال كان ده
الباشا هنرى 19-01-2010, 09:30 PM سلام عليكم
نصف المحيط=320/2 =160
الطول : العرض : المجموع
3 : 2 : 5
160
قيمة الجزء = 160 / 5 = 32
الطول = 3 * 32 = 96سم
العرض= 2 * 32 =64سم
المساحة =96*64 = 6144سم2
السلام عليكم
أحمد محى جاد الله 20-01-2010, 09:33 AM السلام عليكم كنت اريد الاستاذ يصحح المسائل الى انا حطتها باي
استاذ احمد عادل 20-01-2010, 01:37 PM السلام عليكم كنت اريد الاستاذ يصحح المسائل الى انا حطتها باي
الاسئلة اللي انت يا احمد جابتها
صح
ممتاذ يا احمد
:022yb4:وسنة سته كلها جاوبت صح السؤال اللي انا قلتلهم :022yb4:عليه
ممتاذين
سنة سته
استاذ احمد عادل 20-01-2010, 01:45 PM الاسئلة الجديدة
بس
صعبة شوية
75 % - 0.75 = ...........
اذا كان 25 % من عدد ما يساوي 60 , فما هو هذا العدد .................
التناسب هو .................................................. ...............
النسبة هي .................................................. .............
كفاية كدة
خلي بالكوا
الاسئلة هااااااااااااااااااااااااامة جدا
يعني اسئلة امتحانات
بالتوفيق
أحمد محى جاد الله 20-01-2010, 03:19 PM السلام عليكم
طبعا يا استاذ انا اشكرك وعلى فكرة الاسئلة سهلة
جداااااااااااااااااا
الحل =
1= 75% - 0.75 = صفر لان 75% = 0.75
2 = 25 % من 60 = 15 لاننا نحول ال25% الى كسر عادى فتساوى = 25/100 =1/4 × 60 =15
التناسب = يساوى نسبتين او اكثر
النسبة = تساوى المقارنة بين عددين من نفس الوحدة
وشكرا يا استاذ والسلام عيلكم ورحمة الله وبركاته:)
الباشا هنرى 20-01-2010, 04:35 PM 75%_0.75
0.75 _0.75 =0 صفر
السوال الثانى=
25*60/100=15
السوال الثالث=
التناسب=هو تساوى نسبتين او اكثر
السوال الرابع=
النسبة=هى المقارنةبين عددين من نفس النوع
او الوحدة:049gc0:
أحمد محى جاد الله 20-01-2010, 04:52 PM السلام عليكم
طبعا يا استاذ انا اشكرك وعلى فكرة الاسئلة سهلة
جداااااااااااااااااا
الحل =
1= 75% - 0.75 = صفر لان 75% = 0.75
2 = 25 % من 60 = 15 لاننا نحول ال25% الى كسر عادى فتساوى = 25/100 =1/4 × 60 =15
التناسب = يساوى نسبتين او اكثر
النسبة = تساوى المقارنة بين عددين من نفس الوحدة
وشكرا يا استاذ والسلام عيلكم ورحمة الله وبركاته:)
انا اسف كان المفروض اضيف لتعريف النسبة او اكثر
emma watson . 20-01-2010, 07:14 PM السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
شكـــــــــــــــــرآ جزيلآ مستر احمد
انا حليت المسأل
يـــــــــــــارب تكون صح
المهم
المسأل اهى :bosyht9:
حل السؤال 1
75 % - 75 . 0 = صفر ( 0 )
لأن ال75% = 75.0 = صفر
حل السؤال الثانى
60×100÷25 = 240
حل السؤال الثالث
التناسب هو : تساوى نسبتين او اكثر
النسبه : هى مقارنه بين مقدارين (( عددين )) من نفس النوع
اختكم فى الله
جهاد بدر
neveen2 20-01-2010, 08:25 PM 75 % - 0.75 = صفر
75%=0.75
اذا كان 25 % من عدد ما يساوي 60 , فما هو هذا العدد 240
العدد=60÷25%
=60÷250/100
=60*100/25=240
التناسب هو تساوى نسبتين أو أكثر.
النسبة هي مقارنة بين كميتين من نفس النوع .
أحمد محى جاد الله 20-01-2010, 08:37 PM السلام عليكم
طبعا يا استاذ انا اشكرك وعلى فكرة الاسئلة سهلة
جداااااااااااااااااا
الحل =
1= 75% - 0.75 = صفر لان 75% = 0.75
2 = 25 % من 60 = 15 لاننا نحول ال25% الى كسر عادى فتساوى = 25/100 =1/4 × 60 =15
التناسب = يساوى نسبتين او اكثر
النسبة = تساوى المقارنة بين عددين من نفس الوحدة
وشكرا يا استاذ والسلام عيلكم ورحمة الله وبركاته:)
ملاحظة ان 75% - 0.75 = 0 صفر:d
أحمد محى جاد الله 20-01-2010, 08:46 PM 60 ربع 240
الباشا هنرى 20-01-2010, 08:55 PM 75%_0.75
0.75 _0.75 =0 صفر
السوال الثانى=
25*60/100=15
السوال الثالث=
التناسب=هو تساوى نسبتين او اكثر
السوال الرابع=
النسبة=هى المقارنةبين عددين من نفس النوع
او الوحدة:049gc0:
60 1/4 ربع 240
الباشا هنرى 20-01-2010, 08:59 PM 60 1/4 ربع 240
على فكرة انا احمد محى
صححححححححححححححححححححححححححححححح:friendsxs3::frien dsxs3::friendsxs3::friendsxs3:
neveen2 20-01-2010, 09:50 PM على فكرة بقى 15 هيا اللى ربع الستين
حتى جربوا اضربوا 60 فى25.
neveen2 20-01-2010, 09:52 PM ارجوك يا مستر قول صح ولا غلط
neveen2 20-01-2010, 09:56 PM وكمان15*4=60
emma watson . 20-01-2010, 10:04 PM عيـــــــــــب يـــــــا جماعه
انكوا تغيروا اجابتكم
لأن مريم قالت غير كدا
مين يعرف يمكن تكون اجابتكم صح
استاذ احمد عادل 21-01-2010, 01:02 AM انا مش شايف خلاف
مريم بتقول ان 15 ربع 60 ( كلامها صح )
الولاد بيقولوا ان 60 ربع 240 ( كلامهم صح )
فيييين الخلاف
استاذ احمد عادل 21-01-2010, 01:03 AM اما بالنسبة للمسالة الثانية
فهيكون الحل بتاعها = 240
استاذ احمد عادل 21-01-2010, 01:05 AM بكرة انشاء الله
هيكون اسئلة جديدة
انتظروا بكرة
أحمد محى جاد الله 21-01-2010, 09:11 AM مين اقال ان الباشا هنرى احمد محى ده احمد علام
أحمد محى جاد الله 21-01-2010, 09:14 AM الحل للمسئلة فعلا 240 ولكنى لم اقراء المسئلة جيدا وتسرعت علموم انا اسف على التسرع وانى غيرت اجابتى رغم ان الاجابة الجديد الى انا عدلتها طلعت هى الصح
الباشا هنرى 21-01-2010, 12:36 PM على فكرة انا و احمد محى
صححححححححححححححححححححححححححححححح:friendsxs3::frien dsxs3::friendsxs3::friendsxs3:
sorrrrrrrrrrrrrrrrrrrry
انا تسرعت
كمان مرة sorrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrry لاحمد محى
مبروووووووووووووووووووك للكل
الباشا هنرى 21-01-2010, 12:38 PM بسرعة يا مستر على الاسئلة
مها33 21-01-2010, 03:13 PM انا اسفة يا مستر على التاخير
اجابة السؤال الاول
75%-0.75 = صفر
اجابة السؤال الثانى
25×60 \100=15
اجابة السؤال الثالث
التناسب هو تساوى نسبتين او اكثر
اجابة السؤال الرابع
النسبة هى تساوى نسبتين او اكثر
ومرة تانية انا اسفة علي التاخير
miyada 22-01-2010, 03:41 AM 75%_75ِِ,0=صفر
25×6÷100=15
التناسب هو تساوى نسبتين او اكثر
النسبه هى تساوى نسبتين او اكثر
استاذ احمد عادل 23-01-2010, 01:19 AM نداااااااء عاجل جداااا
السؤال الثاني هيطلع 240
هتقولولي
ليه يا مستر
هقولك
لاني قلت في المسئلة 25 % من ............ = 60
( يعني انتو فهمتو السؤال غلط )
والمسئلة دي بيكون حلها
100 / 25 في 60 = 240
اوكي
استاذ احمد عادل 23-01-2010, 01:27 AM اما السؤال اللي علية الدور
النهاردة
هو
الرابع المتناسب للاعداد الاتية 3.5 , 7 , 5 هو .............
وزعت 54 كراسة بين ثلاث تلاميز بنسبة 2 : 3 : 4 فما نصيب كل منهم ؟
كفاية كدة
emma watson . 23-01-2010, 11:45 AM انا حليت المسأل يـــــــــــارب تكون صح
السؤال الاول
5 × 7 ÷ 3.5 = 10
السؤال الثانى
مجموع الاجزاء = 2 + 3+ 4 = 9
قيمة الجزء = 54 ÷ 9 = 6
نصيب الاول = 6 × 2 = 12 كراسه
نصيب الثانى = 6 × 3 = 18 كراسه
نصيب الثالث = 6 × 4 = 24 كراسه
والمجموعه = 12 + 18 + 24 =
ادعولى يــــــــــــاجماعه بليز
انا امتحاناتى بدأت
(( جهاد ))
سينا11 23-01-2010, 07:12 PM [quote=استاذ احمد عادل;1909988]اما السؤال اللي علية الدور
النهاردة
هو
الرابع المتناسب للاعداد الاتية 3.5 , 7 , 5 هو .............
وزعت 54 كراسة بين ثلاث تلاميز بنسبة 2 : 3 : 4 فما نصيب كل منهم ؟
كفاية كدة 7×5=35 ÷3.5=10 2-2+3+4=9 قيمة الجزء=54÷9=6 الاول=6×2=12 الثانى=6×3=18 الثالث=6×4=24 انا على ما اظن الاجابة صح اخوكم احمد رضا
neveen2 23-01-2010, 07:59 PM السلام عليكم
انا اسفه يا مستر مجاوبتش من الاول لانى كل ما ابعت يقولى خطا
بسم الله الرحمن الرحيم
اجابة السؤال الاول:
************************
الرابع المتناسب=7*5÷3.5=10
******************************************
اجابة السؤال الثانى:
****************
الاول:الثانى:الثالث المجموع
2 :3 :4 9
س:ص :ع 54
قيمة الجزء=54÷9=6
نصيب الاول=6*2=12كراسة
نصيب الثانى=6*3=18كراسة
نصيب الثانى=6*4=24كراسة
************************************************** ****
ربنا معاكى يا جهاد ويارب تنجحى وتطلعى الاولى على محافظتك:022yb4::022yb4:
أحمد محى جاد الله 24-01-2010, 01:19 PM السلام عليكم
انا اسف على انى اتئخرت علشان كان عندى انهارده امتحان عربي وكنت امبارح بذاكر عربى ومفتحتش خالص
**************************************
الحل
السؤال الاول =
****************************************
7×5 / 3.5 = 10
****************************************
السؤال الثانى =
الاول : الثانى : الثالث : المجموع
2 : 3 : 4 : مجموع = 9
54
:022yb4:
قيمة الجزء = 54 ÷ 9 = 6
نصيب الاول = 2×6 = 12 كراسة
نصيب الثانى= 3×6 = 18 كراسة
نصيب الثالث = 4×6 = 24 كراسة
***********************************************
اشكرك جدا يا استاذ على هذا المجهود
السلام عليكم:039uw8::049gc0:
emma watson . 24-01-2010, 01:53 PM ربنا يكرمك يا مريم
بأذن الله
انا دلوقتى كالعاده
هنام
واول حاجه هعملها اول ما اقوم
هكتب لكم على الغرفه الصوتيه
امتحان العربى
وامتحان الدراسات
وامتحان الدين
واحمد محى انا كنت حاطه امتحان العربى
على المنتدى التانى
يـــــــــــاريت تكون قريته
وربنا معاكى يا مريم ومعاكم كلكم
على فكره الامتحانات
كلها لحد دلوقتى
اسهل من بعض
وشكرآ جدآ جدآ جدآ مستر : احمد
النهارده هيكون اخر حصه ليا
معاكم
لأنى امتحان الرياضيات يوم الاربعاء القادم
وطبعآ هكتب لكم الامتحان
جهاد
emma watson . 29-01-2010, 04:15 PM انا الحمد لله
خلصت امتحانات
ادعولى بقى
((
ربنـــــــــــــــــا معاكم كلكم
ميرنا اشرف ابراهيم 25-05-2010, 03:55 PM حل السؤال الاول\نصيب الزوجة=1\8في56000=7000 جنية
الباقيللابناء=56000-7000=49000 جنية
مجموع الاجزاء=49000\7زائد7000
نصيبالولد الواحد=2في 7000=14000 جنية
نصيب البنت 1في 7000=7000 جنية
المجموع=7000في 2 زائد 14000 في 3=56000 جنية
__________________________________________________ __________________________________________________ ____حل السؤال التاني
__________________
الاول\التاني\التالت
1 \ 3 6
مجموع الاجزاء=1 زائد3زائد6=10
قيمة الجزء الواحد زائد2550\10=255
نصيب الاول=225 في1 =255 جنية
نصيب التاني=255في 3=765 جنية
نصيب التالت=255في 6=1530 جنية
المجموع=255 زائد765 زائد1530=2550
|