بوابة الثانوية العامة المصرية

بوابة الثانوية العامة المصرية (https://www.thanwya.com/vb/index.php)
-   أرشيف المنتدى (https://www.thanwya.com/vb/forumdisplay.php?f=513)
-   -   انت تسأل ونحن نجيب ( عندك اي سؤال ضعه هنا) (https://www.thanwya.com/vb/showthread.php?t=245875)

مستر أحمد سلطان 04-11-2011 08:26 AM

احد المدرسين اعطاها للطلاب فى الصف السادس الابتدائى.....وذكر انها وردت فى مذكرات التوجيه الفنى لمحافظة الدقهلية

مستر أحمد سلطان 04-11-2011 08:31 AM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة professor ahmed (المشاركة 4085737)
مطلوب حل المسألتين التاليتين
1-توفى رجل وترك قطعة ارض وزوجة وولدان وبنتان فاذا كان نصيب الولد الواحد من التركة 4 افدنة اوجد المساحة الكلية لقطعة الارض

2-توفى رجل وترك زوجة وولد و3 بنات وكان نصيب الولد+ نصيب الزوجة 38000 جنيه.فما نصيب كل من الولد والبنت والزوجة

الاستاذ شريفهل هذه مسائل للصف السادس الابتدائى

احد المدرسين اعطاها للطلاب فى الصف السادس الابتدائى.....وذكر انها وردت فى مذكرات التوجيه الفنى لمحافظة الدقهلية....برجاء الافادة

مستر أحمد سلطان 04-11-2011 09:13 PM

تم التوصل للحلول التالية برجاء الافادة عن صحتها
حل الاولى
نصيب الولد 8 فدان اذن الولدان 8 فدان والبنتان 4 فدان (نصيب الولد ضعف البنت)
اذن نصيب الاولاد 12 فدان

الزوجة:الاولاد
1/8: 7/8
؟ : 12
نصيب الزوجة= 1و5/7 فدان
مساحة الارض=12+1و5/7=13و 5/7 فدان


حل الثانية
نصيب الزوجة 1/8 التركة اذن نصيب الاولاد7/8
نصيب الاولاد=ولد+3بنات
=2جزء+3اجزاء (نصيب الولد ضعف البنت)
= 5 اجزاء=7/8 التركة
قيمة الجزء الواحد=7/40 التركة
نصيب الولد =7/40*2=7/20 التركة
بما ان نصيب الولد +نصيب الزوجة=38000
اى ان 7/20التركة+1/8التركة=38000
التركة =80000
نصيب الزوجة =10000
نصيب الولد=28000
نصيب البنت=14000
برجاء الافادة عن مدى صحة الحلول السابقة
او وجود طرق حل ابسط واكثر مناسبة للطالب
لانه فى اعتقادى انها مسائل تفوق قدرة الطالب ....ولكن السبب فى طرحى لها هو اعطاء احد المدرسين لهذه المسائل لطلاب الصف السادس الابتدائى فى احد المدارس كواجب منزلى

الاستاذ شريف 04-11-2011 11:41 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة professor ahmed (المشاركة 4088295)
تم التوصل للحلول التالية برجاء الافادة عن صحتها
حل الاولى
نصيب الولد 8 فدان اذن الولدان 8 فدان والبنتان 4 فدان (نصيب الولد ضعف البنت)
اذن نصيب الاولاد 12 فدان

الزوجة:الاولاد
1/8: 7/8
؟ : 12
نصيب الزوجة= 1و5/7 فدان
مساحة الارض=12+1و5/7=13و 5/7 فدان


حل الثانية
نصيب الزوجة 1/8 التركة اذن نصيب الاولاد7/8
نصيب الاولاد=ولد+3بنات
=2جزء+3اجزاء (نصيب الولد ضعف البنت)
= 5 اجزاء=7/8 التركة
قيمة الجزء الواحد=7/40 التركة
نصيب الولد =7/40*2=7/20 التركة
بما ان نصيب الولد +نصيب الزوجة=38000
اى ان 7/20التركة+1/8التركة=38000
التركة =80000
نصيب الزوجة =10000
نصيب الولد=28000
نصيب البنت=14000
برجاء الافادة عن مدى صحة الحلول السابقة
او وجود طرق حل ابسط واكثر مناسبة للطالب
لانه فى اعتقادى انها مسائل تفوق قدرة الطالب ....ولكن السبب فى طرحى لها هو اعطاء احد المدرسين لهذه المسائل لطلاب الصف السادس الابتدائى فى احد المدارس كواجب منزلى

اعتقد الحل مظبوط 100 %

بس من المستحيل ان مثل هذا النوع من المسائل ياتى على طلاب الصف السادس
وانا عن نفسى بشكرك جدااا professor ahmed

لانى استفدت شخصيا من المسالتين وخاصة المساله التانيه
وجزاك الله خيرا

مستر أحمد سلطان 05-11-2011 12:52 AM

شكرا لك يااستاذ شريف
انا بالفعل اشعر بأن المسائل عسيرة على طالب الصف السادس الابتدائى
ولكن احد المدرسين اعطى هذه المسائل للطلاب...واستعان بى الطلاب لحلها
فحللتها كما سبق ثم خطر لى انه من الممكن وجود طريقة ابسط...لدى اى من الزملاء المعلمين
فطرحتها فى المنتدى لهذا السبب...
وكل عام وانت بخير والامة الاسلامية جمعاء

المستر المعتز بالله 08-11-2011 09:37 AM

لو سمحتم ممكن حل هذه المسأله
اوجد النسبه بين
1 3/5 :2.2
المساله موجودة فى الكتاب المدرسى ص9 رقم ج فى السؤال الثالث

احمد1958 08-11-2011 07:56 PM

#؛5 1 : 2.2 تحويل العدد الاول الى صورة عدد عشرى لجعل العددين من نوع واحد
1.6 : 2.2 الضرب فى 10 لجعل العددين صحيحين
16 : 22 القسمه على 2 وهو ( ع.م.أ ) للعددين
8 : 11 النسبه فى ابسط صوره
وهذه احدى طرق الحل ويمكن دى اسهل طريقه

المستر المعتز بالله 11-11-2011 02:53 PM

لو سمحت ممكن حل تمارين الوحده الثانيه فى الكتاب المدرسى
عشان حضرتك رافع اجابات الوحدة الاولى بتاعه النسبه فقط
ولكم جزيل الشكر

godey 11-11-2011 09:21 PM

اوجد الفرق بين محيط الدائرة وطول القطر

المستر المعتز بالله 12-11-2011 11:12 AM

لو سمحت ممكن حل هذا السؤال
مستطيل طوله ضعف عرضه
اوجد:
(أ)النسبه بين طوله وعرضه
(ب)النسبه بين عرضه ومحيطه

الاستاذ شريف 12-11-2011 02:23 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4103675)
لو سمحت ممكن حل هذا السؤال
مستطيل طوله ضعف عرضه
اوجد:
(أ)النسبه بين طوله وعرضه
(ب)النسبه بين عرضه ومحيطه

السلام عليكم
كل عام وانتم بخير
بالنسبه لحل المساله
(أ)النسبه بين طوله وعرضه

النسبه 2 : 1 لان الطول ضعف العرض

(ب)النسبه بين عرضه ومحيطه

1: 6 لان المحيط = الطول + العرض * 2 والطول ضعف العرض اذن 2+ 1 * 2 = 6


الاستاذ شريف 12-11-2011 02:27 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة godey (المشاركة 4102519)
اوجد الفرق بين محيط الدائرة وطول القطر

انا مش عارف هو ده سؤال ولا جزءمن سؤال وعموما
محيط الدائره = 2 ط نق
طول القطر = 2 نق
اذن الفرق بينهم ط وط = 22\ 7

احمد1958 13-11-2011 02:07 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة الاستاذ شريف (المشاركة 4104040)
انا مش عارف هو ده سؤال ولا جزءمن سؤال وعموما
محيط الدائره = 2 ط نق
طول القطر = 2 نق
اذن الفرق بينهم ط وط = 22\ 7

الأخوه الأساتذه لا يمكن أن يكون السؤال هكذا أبدا إلا اذا كان المقصود تعريف المحيط وطول القطر أما حسابيا لا يكون هكذا إلا اذا كان جزء من سؤال سبق فيه إيجاد المحيط
وإنما يمكن الأخ السائل يقصد النسبه بين محيط الدائره وطول القطر وتكون الاجابه النسبه بين محيط الدائره وطول ا لقطر = 22 : 7

ابن يونس المصرى 13-11-2011 09:04 PM

سؤال
 
اذا كانت ل:م = 3:2
فإن 3ل = .....
ممكن الحل ؟

الاستاذ شريف 13-11-2011 11:52 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة ابن يونس المصرى (المشاركة 4106722)
اذا كانت ل:م = 3:2
فإن 3ل = .....
ممكن الحل ؟

لو اعتبرنا ان قيمة ل = 2
فان 3 ل = 3 *2 = 6

ابن يونس المصرى 14-11-2011 11:54 AM

رد
 
أليس الحل
3ل = 2م ؟

الاستاذ شريف 14-11-2011 04:22 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة ابن يونس المصرى (المشاركة 4107809)
أليس الحل
3ل = 2م ؟

الحل صحيح

لان 3ل = 3 *2 = 6

و 2 م = 2 *3 = 6

ابن يونس المصرى 15-11-2011 11:03 PM

رد
 
لو اعتبرنا 3ل = 3*2=6
اذا 2م=2*3=6
وهنا 3ل =2م

احمد1958 16-11-2011 03:24 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة ابن يونس المصرى (المشاركة 4111243)
لو اعتبرنا 3ل = 3*2=6
اذا 2م=2*3=6
وهنا 3ل =2م

بدون اعتبار او افتراض نقول
بما ان ل : م = 2 : 3 فيكون ل = 2/3 م
, 3 ل = 3 × 2/3 م وباختصار الطرف الايسر يصبح
3 ل = 2 م

الاستاذ شريف 16-11-2011 10:26 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة احمد1958 (المشاركة 4112308)
بدون اعتبار او افتراض نقول
بما ان ل : م = 2 : 3 فيكون ل = 2/3 م
, 3 ل = 3 × 2/3 م وباختصار الطرف الايسر يصبح
3 ل = 2 م


شكرا استاذ احمد على التوضيح
بس فيه حل اسهل من غير افتراض ولا اعتبار زى ما حضرتك بتقول وهو

ل\ م = 2 \ 3 ( باستخدام المقص ) خاصية التناسب حاصل ضرب الطرفين = حاصل ضرب الوسطين
نجد ان 3ل = 2م

احمد1958 17-11-2011 02:56 PM

استاذ شريف انا فعلا معجب بمشاركاتك وأفكارك وياريت تفسر لى كيفية تطبيق خاصية ايجاد حاصل ضرب الطرفين = حاصل ضرب الوسطين فى ايجاد قيمة مثلا 5 ل او 6 ل او 4 ل او 000000000000000 ن ل على نفس المسأله السابقه وهى اذا كان ل : م = 2 : 3
بدون ما نحصل على قيمة ل أولا لكى استغلها فى توصيلها للتلاميذ بصوره اسهل ولك جزيل الشكر

الاستاذ شريف 17-11-2011 09:15 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة احمد1958 (المشاركة 4114579)
استاذ شريف انا فعلا معجب بمشاركاتك وأفكارك وياريت تفسر لى كيفية تطبيق خاصية ايجاد حاصل ضرب الطرفين = حاصل ضرب الوسطين فى ايجاد قيمة مثلا 5 ل او 6 ل او 4 ل او 000000000000000 ن ل على نفس المسأله السابقه وهى اذا كان ل : م = 2 : 3
بدون ما نحصل على قيمة ل أولا لكى استغلها فى توصيلها للتلاميذ بصوره اسهل ولك جزيل الشكر

شكر استاذ احمد على كلامك

بس انا هنا علشان اجيب 4 ل و5ل و6ل بستخدم خاصية التناسب التانيه وهى يمكن تكوين تناسب من نسبه واحده

والنسبه الواحده هنا 3ل = 2م

و4 ل = 2و 2\3 م علشان عندنا ال 3ل اصبحت 4 ل يعنى ضربناها * 4\3 ( خاصية التناسب يمكن تكوين تناسب من نسبه واحده عندما نضرب الحدين او نقسمهم على اى رقم غير الصفر)

5ل = 3 و 1\3 م لان ال3 اصبحت 5 يعنى ضربناها فى 5 \3 وزى ماضربنا الحد الاول نضرب التانى

6ل = 4 م لان ال3 اصبحت 6 يعنى ضربناها فى 2 وزى ماضربنا الحد الاول نضرب الثانى فى 2


ولكم منى اجمل التحيه

احمد1958 18-11-2011 11:42 AM

بس انا هنا علشان اجيب 4 ل و5ل و6ل بستخدم خاصية التناسب التانيه وهى يمكن تكوين تناسب من نسبه واحده

والنسبه الواحده هنا 3ل = 2م
كيف اكون تناسب من نسبه واحده اخى والتناسب هوو ضع يدل على تساوى نسبتين او اكثر يعنى اقل حاجه نسبتين
ثانيا انا عايز اجيب قيمة5 م ل و 4 ل مثلا من غير 3 ل = 2م ا نما عايز احصل على قيمة 5 ل او 4 ل من المسأله كما فلت اولا بحاصل ضرب الطرفين يساوى حاصل ضرب الوسطين فقط ومن المسأله الاصليه
اذا كانت ل : م = 2 : 3 أ وجد قيمة 5 ل من غير ما نحصل على قيمة ل الواحده وهى ل = 2/3 م

الاستاذ شريف 18-11-2011 06:57 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة احمد1958 (المشاركة 4116530)
بس انا هنا علشان اجيب 4 ل و5ل و6ل بستخدم خاصية التناسب التانيه وهى يمكن تكوين تناسب من نسبه واحده

والنسبه الواحده هنا 3ل = 2م
كيف اكون تناسب من نسبه واحده اخى والتناسب هوو ضع يدل على تساوى نسبتين او اكثر يعنى اقل حاجه نسبتين
ثانيا انا عايز اجيب قيمة5 م ل و 4 ل مثلا من غير 3 ل = 2م ا نما عايز احصل على قيمة 5 ل او 4 ل من المسأله كما فلت اولا بحاصل ضرب الطرفين يساوى حاصل ضرب الوسطين فقط ومن المسأله الاصليه
اذا كانت ل : م = 2 : 3 أ وجد قيمة 5 ل من غير ما نحصل على قيمة ل الواحده وهى ل = 2/3 م

انت قولت عايز 4ل و5ل وانا حليتهم ولو كان الحل خطا يبقى ليك حق تعترض على طريقة الحل
بس طبعا ينفع نكون تناسب من نسبه واحده زى ما الكتاب بيقول وانا عارف انى التناسب هوتساوى نسبتين او اكثر بس انا ممكن اعمل تناسب من وجود نسبه واحده عن طريق ضرب او قسمة الحدين على اى عدد غير الصفر
وبالنسبه لحل المساله عادى تتحل بخطوتين الاولى المقص وهو حاصل ضرب الطرفين = حاصل ضرب الوسطين
وبكون منها انى 3ل =2م وعلى هذا الاساس بستنتج 4ل و5ل ودى وجهة نظرى حضرتك مقتنع اوك مش مقتنع عادى الاختلاف فى الراى لايفسد للود قضيه المهم انو الحل اللى انا حليته صح والحل لو استخدمنا ان ل = 2\3 م هيبقى صح
ولكم منى اجمل التحيه

احمد1958 18-11-2011 07:46 PM

ربنا يعلم يا أستاذ شريف بمقدار إعجابى وحبى للحوار معك لأنك أستاذ محترم فاهم أولا والحوار معك ممتع ومفيد وأنت تعرف الحوار لا يفيد إلا إذا كان مع رجل فاهم أما من ناحية صحة الحل أنا لا اعترض ابدا على صحة الحل أنا اوافقك والإجابات صحيحه ولا غبار عليها ولكن أقصد من الحوار التوصل إلى اسهل الطرق وأنا شخصيا أستفيد من الحوارات وخاصة مع اللى فاهم مثل حضرتك

الاستاذ شريف 19-11-2011 12:30 AM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة احمد1958 (المشاركة 4117438)
ربنا يعلم يا أستاذ شريف بمقدار إعجابى وحبى للحوار معك لأنك أستاذ محترم فاهم أولا والحوار معك ممتع ومفيد وأنت تعرف الحوار لا يفيد إلا إذا كان مع رجل فاهم أما من ناحية صحة الحل أنا لا اعترض ابدا على صحة الحل أنا اوافقك والإجابات صحيحه ولا غبار عليها ولكن أقصد من الحوار التوصل إلى اسهل الطرق وأنا شخصيا أستفيد من الحوارات وخاصة مع اللى فاهم مثل حضرتك

الف شكر يا استاذ احمد على كلامك
وبالنسبه للحوار معك فهو مفيدودائما ما استفيد من اراء حضرتك واحنا هنا داخلين علشان نستفيد ولك منى كل الحب والاحترام

الاستاذ شريف 01-12-2011 02:22 AM

ممكن من اساتذتنا الكبار شرح كيفية حل مسائل القسمه بالمربعات السحريه ؟
انا عرفت ازاى اكون المربع السحرى بس عايزين نعرف من حضراتكم كيفية الاستفاده منه فى حل مسائل القسمه ولكم جزيل الشكر ؟

محمد شنب 08-12-2011 12:40 PM

عندى سؤال لو سمحتم اذا كان طول حرف مكعب 150 سم وله غطاء وسمك الخشب 6 سم احسب حجم الخشب المصنوع منه الصندوق

البطل السيناوي 10-12-2011 08:42 PM

لدينا 60 قطعة صابون أبعاد القطعة الواحدة 3 ، 4 ، 9 من السنتيمترات , و لدينا صندوق من الكرتون أبعادة من الداخل 25 ،20 ، 15 من السنتيمترات , حدد الطريقة المناسبة لوضع جميع قطع الصابون داخل الصندوق

الاستاذ شريف 10-12-2011 11:13 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة محمد شنب (المشاركة 4151065)
عندى سؤال لو سمحتم اذا كان طول حرف مكعب 150 سم وله غطاء وسمك الخشب 6 سم احسب حجم الخشب المصنوع منه الصندوق

اولا يجب توضيح ما اذا كان هذا طول الحرف الداخلى ام الخارجى

عموما هنحل بالطريقتين
اولا باعتبار ان هذا هوطول الحرف الداخلى
اذن طول الحرف الخارجى = 150 + 6 +6 = 162
اذن الحجم من الخارج = 162 × 162 × 162 = 4251528 سم3
اذن الحجم من الداخل = 150 × 150 × 150 = 3375000 سم3
اذن حجم الخشب المصنوع منه الصندوق = 4251528 - 3375000 = 876528سم3

ثانيا باعتبار ان المعطى هو طول الحرف الخارجى
اذن طول الحرف الداخلى = 150 - 6 - 6 = 138
حجم اصندوق من الخارج = 150 × 150 × 150 = 3375000 سم3
حجم الصندوق من الداخل = 138 × 138× 138 = 2628072 سم3
اذن حجم الخشب المصنوع منه الصندوق = 3375000 - 2628072 = 746928 سم3

الاستاذ شريف 10-12-2011 11:25 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة البطل السيناوي (المشاركة 4155172)
لدينا 60 قطعة صابون أبعاد القطعة الواحدة 3 ، 4 ، 9 من السنتيمترات , و لدينا صندوق من الكرتون أبعادة من الداخل 25 ،20 ، 15 من السنتيمترات , حدد الطريقة المناسبة لوضع جميع قطع الصابون داخل الصندوق


اولا حجم قطع الصابون
= 60 × 3 × 4 × 9 = 6480 سم3
حجم الصندوق = 25 × 20 × 15 = 7500سم3
اذن الصندوق يصلح لوضع جميع قطع الصابون
اما عن الطريقه ممكن نوضعها فى وضع يناسب ابعاد الصندوق بحيث تكون 4 الى 9 الى 3 علشان ال4 تكون مع ال25 يكون الناتج 6 ويتبقى 1 وال9 مع ال20 يكون الناتج 2 ويتبقى 2 وال3 مع 15 يكون الناتج 5 واذا ضربنا 6×2 × 5= 60 وعموما الصندوق هيصلح لانه حجمه اكبر من حجم قطع الصابون

صلاح يوسف احمد 16-12-2011 05:53 AM

مسألة 11 صفحة 83 كان لها اكثر من طريقة للحل و كل طريقة اعطت نتيجة مختلفة عن الأخري ... أفيدونا بالحل الصائب و جزاكم الله خيرا

To Be Is To Do 16-12-2011 03:20 PM

ضع علامة صح أو خطأ
من اى نقطه على الدائره لا يمكن رسم الا قطر واحد للدائره

Abu yosef alnagar 16-12-2011 07:15 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة خالد احمد الاحمد (المشاركة 4164784)
ضع علامة صح أو خطأ
من اى نقطه على الدائره لا يمكن رسم الا قطر واحد للدائره

صح
لان لا يمكن رسم اكثر من مستقيم
يمر بنقطتين وهما النقطة الواقعة على الدائرة ونقطة مركز الدائرة

ممدوح رجب 18-12-2011 04:47 PM

شكرا جزيلا

المستر المعتز بالله 21-12-2011 01:55 PM

ممكن حل هذه المساله

اشترى محمود بنطلون عليه خصم15% وكان مقدار التخفيض45جنيه احسب السعر الاصلى للقميص وسعره بعد التخفيض

الاستاذ شريف 21-12-2011 08:20 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4173548)
ممكن حل هذه المساله

اشترى محمود بنطلون عليه خصم15% وكان مقدار التخفيض45جنيه احسب السعر الاصلى للقميص وسعره بعد التخفيض

هو بنطلون ولا قميص يا مسترمعتز هههههههههه

عموما الحل

السعر الاصلى = 100% وال15 % تمثل 45 جنيها

اذن سعر البنطلون قبل الخصم = 100 × 45 ÷ 15 = 300 جنيها
السعر بعد التخفيض= 300 - 45 = 255 جنيها

عمرو كامل المصرى 21-12-2011 10:31 PM

السلام عليكم جميعا ارجو من الاخوة مدرسى الرياضيات المساعدة فى شرح طريقة حل هذه المسائل وجزاكم الله كل خير
1ـ اذا كان حجم متوازى المستطيلات 1800 سم3 وكان بعدا قاعدته 30سم ، 10سم فان ارتفاعه =................سم
متوازى المستطيلات الذى مجموع ابعاده الثلاثة 12سم يكون مجموع اطوال احرفه=................... سم
3ـ متوازى مستطيلات قاعدته مربعة الشكل طول ضاعها 5 سم وارتفاعه 10 سم فان مجموع ابعاده الثلاثه=....... سم
متوازى مستطيلات مجموع ابعاده 12 سم فاذا كان طوله 6سم وعرضه 4 سم فان حجمه=...............سم3
واسف للاطاله و جعله الله فى ميزان حسناتكم

ahmedhassanspr 21-12-2011 11:59 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة عمرو كامل المصرى (المشاركة 4174517)
السلام عليكم جميعا ارجو من الاخوة مدرسى الرياضيات المساعدة فى شرح طريقة حل هذه المسائل وجزاكم الله كل خير
1ـ اذا كان حجم متوازى المستطيلات 1800 سم3 وكان بعدا قاعدته 30سم ، 10سم فان ارتفاعه =................سم
متوازى المستطيلات الذى مجموع ابعاده الثلاثة 12سم يكون مجموع اطوال احرفه=................... سم
3ـ متوازى مستطيلات قاعدته مربعة الشكل طول ضاعها 5 سم وارتفاعه 10 سم فان مجموع ابعاده الثلاثه=....... سم
متوازى مستطيلات مجموع ابعاده 12 سم فاذا كان طوله 6سم وعرضه 4 سم فان حجمه=...............سم3
واسف للاطاله و جعله الله فى ميزان حسناتكم

أولا متوازى الأضلاع له 3أبعاد طول عرض ارتفاع
له 12حرف منها 4طول و4عرض و4ارتفاع
وبالتالى مجموع أطوال أحرفه= (الطول + العرض + الارتفاع ) ×4
إذا كانت قاعدته مربعة فإن الطول=العرض
فى مسائل الحجوم
الحجم=حاصل ضرب أبعاده الثلاثة
وبالتالى إذا أراد أحد أبعاده = الحجم ÷(حاصل ضرب البعدين الآخرين)

1. الارتفاع = الحجم ÷(الطول×العرض)=1800 ÷ (30×10) = 1800 ÷ 300 = 6سم
2. جموع أطوال أحرفه= مجموع أبعاده×4 = 12×4 = 48سم
3. مجموع الأبعاد = الطول + الطول + الارتفاع = 5 + 5 + 10 = 20سم
4. الارتفاع = مجموع أبعاده - (الطول + العرض) = 12 - ( 6 + 4 ) = 2سم
وبالتلى الججم= حاصل ضرب أبعاده الثلاثة = 6 × 4 × 2 = 48سم3

يارب أكون وفقت فيما ذكرت
ويكون الحل واضح بالنسبة لحضرتك

المستر المعتز بالله 22-12-2011 02:22 PM

والله يااستاذ شريف قميص او بنطلون المهم حل المسأله

مشكووووووووووووووووور يااستاذ شريف

المستر المعتز بالله 22-12-2011 02:26 PM

ممكن حل هذه المساله

قطعه من المعدن على شكل متوازى مستطيلات أبعادها4سم و6سم و9سم صهرت وحولت الى مكعب كم يكون حرف هذا المكعب

المستر المعتز بالله 22-12-2011 02:32 PM

متوازى مستطيلات:طوله+عرضه=16 سم ،عرضه + ارتفاعه =14 سم ،ارتفاعه +طوله =18 سم ،اوجد حجمه ؟

عمرو كامل المصرى 22-12-2011 08:46 PM

جزاك الله كل خير استاذنا الفاضل
ahmedhassanspr

الاستاذ شريف 22-12-2011 11:20 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4175509)
ممكن حل هذه المساله

قطعه من المعدن على شكل متوازى مستطيلات أبعادها4سم و6سم و9سم صهرت وحولت الى مكعب كم يكون حرف هذا المكعب

الحل
حجم القطعه= 4 × 6 × 9 = 216 سم3

طول حرف المكعب = الجذر التكعيبى لل 216 = 6 سم

الاستاذ شريف 22-12-2011 11:28 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4175522)
متوازى مستطيلات:طوله+عرضه=16 سم ،عرضه + ارتفاعه =14 سم ،ارتفاعه +طوله =18 سم ،اوجد حجمه ؟

بما ان العرض + الارتفاع = 14
والطول + الارتفاع = 18
اذن الطول يزيد عن العرض ب 4سم
وبما ان الطول + العرض = 16 اذن الطول = 10 والعرض 6
وبما ان الطول + الارتفاع = 18 والطول 10 اذن الارتفاع 8
اذن حجم متوازى المستطيلات = 10 × 6 × 8 = 480 سم3

الاستاذ شريف 22-12-2011 11:30 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4175505)
والله يااستاذ شريف قميص او بنطلون المهم حل المسأله

مشكووووووووووووووووور يااستاذ شريف

ههههههههه انا بهزر معاك
انا حليت المسالتين فى الصفحه السابقه
ولاشكر على واجب استاذ معتز

المستر المعتز بالله 23-12-2011 09:04 AM

اشكرك استاذ شريف على مجهودك الرائع والمميز

المستر المعتز بالله 23-12-2011 09:15 AM

ممكن حل هذه المسأله

اذا كان راتب سعيد 10000 فى السنة وعرض عليه عرضين:

العرض الاول:بأن يزداد فى كل سنة بمقدار 10% من راتب السنه السابقه

العرض الثانى: بأن يزداد كل سنه بمقدار 1000 جنيه

اذكر مع التوضيح بالحل أى العرضين أفضل بعد مرور 3 سنوات

الاستاذ شريف 23-12-2011 06:57 PM

اقتباس:

المشاركة الأصلية كتبت بواسطة المستر المعتز بالله (المشاركة 4177206)
ممكن حل هذه المسأله

اذا كان راتب سعيد 10000 فى السنة وعرض عليه عرضين:

العرض الاول:بأن يزداد فى كل سنة بمقدار 10% من راتب السنه السابقه

العرض الثانى: بأن يزداد كل سنه بمقدار 1000 جنيه

اذكر مع التوضيح بالحل أى العرضين أفضل بعد مرور 3 سنوات

هى المساله موجوده فى المنهج عموما

الحل
العرض الاول :-
المرتب بعد اول سنه = 10000 + 10000 × 10 ÷ 100 = 11000 جنيها
المرتب بعد تانى سنه = 11000 + 11000 × 10 ÷ 100= 12100 جنيها
المرتب بعد تالت سنه = 12100 + 12100 × 10 ÷ 100= 13310 جنيها

العرض التانى :-

المرتب بعد اول سنه = 10000 + 1000 = 11000 جنيها
المرتب بعد تانى سنه = 11000 + 1000 = 12000 جنيها
المرتب بعد تالت سنه = = 12000 + 1000 =13000 جنيها
اذن العرض الاول افضل


المستر المعتز بالله 25-12-2011 07:54 AM

انا لقيتها فى نماذج امتحانات الوزارة

على العموم الف شكر يااشتاذ شريف على مجهودك الرائع والمميز


جميع الأوقات بتوقيت GMT +2. الساعة الآن 06:24 PM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.