![]() |
متوازى مستطيلات مجموع أحرفه 100سم وارتفاعه 10سم ووالنسبة بين عرضه وطوله 2 : 3 أوجد حجمه
عصام فاروق 0178200072 |
مجموع مساحتى قطعتى أرض 1925 متر مربع ، القطعة الأولى على شكل مربع طول ضلعه 35 متر والثانية على شكل مستطيل النسبة بين طوله وعرضه 7 : 4 أوجد محيط القطعة الصغرى
أنا نفسى أتعرف على الأستاذ رضوان عبد المجيد مع تحياتى عصام فاروق 0178200072 مدرس رياضيات بالوادى الجديد |
اقتباس:
اولا مساحة المربع = طول الضلع* نفسه بما ان طول ضلع قطعة الارض على شكل مربع =35 متر اذن مساحة قطعة الارض على شكل مربع = 35 *35 = 1225 متر مربع اذن مساحة القطعه الاخرى على شكل مستطيل = 1925 - 1225 =700 متر مربع بما ان مساحة المستطيل = الطول * العرض والنسبه بين الطول والعرض 7 : 4 اذن 700 =7س * 4س اذن 700 = 28 س2 و بالقسمه على 28 اذن س2=25 اذن س = 5 وبما ان النسبه بين الطول والعرض 7: 4 اذن الطول =7 *5 = 35متر والعرض =4 * 5= 20متر ومحيط المستطيل = الطول +العرض *2 اذن محيط المستطيل = 35+20 *2= 110 مترا |
اقتباس:
اولا الطول - العرض = 10 ثانيا النسبه بين الطول والعرض 5 : 3 نفترض ان الطول والعرض س اذن 5س - 3س = 10 اذن 2س =10 اذن س=5 اذن الطول = 5 *5 =25سم والعرض = 5* 3=15سم والارتفاع = 0.4 * 25=10سم بمان ان حجم متوازى المستطيلات = الطول *العرض* الارتفاع اذن الحجم = 25 * 15* 10 = 3750 سم مكعب |
اقتباس:
متوازى المستطيلات له 12 حرفا 4طول و4 عرض و4 ارتفاع بما ان 4 الارتفاع اذن 4 *10 =40 والباقى يوزع على الطول والعرض 100 -40 =60 النسبه بين الطول والعرض 2:3 اذن 3س + 2س =60 اذن 5س = 60 اذن س= 12 اذن 4 طول= 12*3=36 و4 عرض = 12*2= 24 بمان ان 4 ارتفاع = 40 اذن ارتفاع واحد = 10سم و4 طول = 36 اذن طول واحد = 9 سم و4 عرض = 24 اذن عرض واحد = 6 سم وحجم متوازى المستطيلات = الطول * العرض * الارتفاع = 9 * 6 * 10 = 540 سم مكعب |
اقتباس:
للعمل والتعاون فى المنتدى للتواصل rad_12000*********** تحياتى |
السلام عليكم ورحمة الله وبركاته
ارجو المساعدة من حضراتكم فى شرح وتوضيح طريقة حل هذة المسائل 1ـ مستطيل مساحته 5.12 متر مربع وعرضه 160 سم أوجد النسبة بين الطول والعرض ،،،، والنسبة بين الطول والمحيط ( شرح عملية التحويل) 2ـ النسبة بين 2250 كيلومتر مربع : ربع متر مربع 3ـ 4.6 لتر : 6.4 مم 4ـ 6.25 ديسم مربع : 875 سم مربع ولحضراتكم كل الشكر والاحترام |
اقتباس:
لانه بين لتر و مم ( وحدة سعة ووحدة طول ) و ( هى ليست معدل ) ولا تحويلات بينهما قد تكون النسبة بين 4.6 لتر ، 6.4 مل ( ويقصد بها هنا ملليلتر ) وفى هذه الحالة ( لتر = 1000 مل ) السؤال الثانى غالبا ً مكتوب خطأ وهو معكوس واليك التحويلات بالترتيب 1 - م=100 سم ، متر مربع = 10000 سم مربع 2 - كم مربع = 1000000 متر مريع 3 - لتر = 1000 مل 4 - ديسم مربع = 100 سم مربع تحياتى |
اقتباس:
اجابة رقم ( 1 ) اولا نحول عرض المستطيل من سم ال متر ومن المعروف ان المتر به 100سم اذن العرض = 160\100=1,6متر نفرض ان الطول =س ومساحة المستطيل = الطول * العرض اذن 5,12 = س *1,6 اذن 5,12 = 1,6س وبالقسمه على 1,6 فى الجانبين اذن س = 3,2 اذن الطول = 3,2متر ثانيا محيط المستطيل = الطول +العرض * 2 = 3,2 + 1,6 * 2 = 9,6 متر النسبه بين الطول والعرض = الطول \ العرض = 3,2\ 1,6 =بالضرب فى 10 =32\16= بالاختصار على 16= 2|1 او 2 : 1 ثانيا النسبه بين الطول والمحيط= الطول \ المحيط = 3,2 \ 9,6 = بالضرب فى 10 = 32 \96 = بالقسمه على 32 = 3 \ 1 اول 3 : 1 --------------------------------------------------------------------- اجابة رقم ( 2 ) النسبه بين 2250 كيلو متر مربع : ربع متر مربع اولا تاكد من المساله هل هى ربع كيلو متر مربع او ربع كيلو متر مربع اولا الكيلو متر =1000 متر للتحويل من كيلو متر الى متر هناك طريقتين اولا اما ان نقسم عدد المترات على الف لتصبح كيلو مترات ثانيا او نضرب الكيلو مترات فى 1000 فتصبح مترات فى المثال الموجود نضر ب 2250 كيلو متر مربع فى 1000 فتصبح 2250000 متر مربع : 25\ 100 متر نتخلص من ال 100 بالضرب فى 100 تصبح 225000000 \ 25 وبالقسمه على 25 = 9000000\ 1 او 9000000 : 1 --------------------------------------------------------------------------------------------- اجابة رقم ( 3 ) تاكد ايضا من المثال رقم 3 وعموما اللتر = ديسم مكعب = 1000 سم مكعب والسم المكعب = 1000 مليمتر مكعب 4,6 لتر = 4600 سم3 وهنفترض ان المساله بالمليلتر والمليلتر = 1 سم مكعب 6,4 مليلتر مكعب اى 6,4 سم مكعب اذن النسبه = 4600 \ 6,4 نتخلص من العلامه ونضرب فى 10 = 46000 \ 64 = بالقسمه على 8 = 5750 \ 8 نقسم تانى على 2 = 2875 \ 4 او 2875 : 4 ---------------------------------------------------------------------------------- اجابة رقم ( 4 ) 6,25 ديسم مربع : 875 سم مربع نحول الديسمترات المربعه الى سنتيمترات مربعه ومن المعروف ان الديسم = 10 سم اذن الديسم مربع = 100 سم 2 اذن لكى نحول الديسمترات المربعه الى سنتيمترات مربعه نضرب فى 100 6,25 * 100 =625 سم مربع كده المساله اصبحت 625 سم مربع : 875 سم مربع اذن النسبه بينهم = 625 \ 875 نقسم على ال 25 = 25 \35 = نقسم على 5 = 5 \ 7 او 5 : 7 ----------------------------------------------------------------------------------- ياريت اساتذتنا الكبار يردوا لانى انا لسه مدرس جديد السنه ديه وممكن يكون فى غلط او اى شى انا مش واخد بالى منه وشكرا |
برجاء اجابات الكتاب المدرسى فى الرياضيات للصف السادس الابتدائى الترم الاول
مع جزيل الشكر للسادة المدرسين |
كل الشكر والتقدير للاساتذة الافاضل الاستاذ روبنيو والاستاذ رضوان عبد المجيد رضوان
جزاكم الله عنا خيرا |
كل الشكر والاحترام والتقدير للاساتذة الافاضل الاستاذ رضوان عبد المجيد رضوان الاستاذ روبنيو
باركـ اللـه لكما جزاكم الله عنا خيرا أرجو التواصل 0178200072 |
(1) بدأ عـبد الرحمـن مشـروع تجـارى بمبلغ 5000 جنيه وبعد أربع شهور انضم إليه أخـوه يوسف بمبلغ يساوى مبلغ عـبد الرحمـن . وبعد عـام من بداية المشروع بلغ صافى الربح 2000جنيه فما نصيب كل منهما
(2) قطعة أرض مستطيلة الشكل محيطها 64 متر وعرضها ربع طولها أوجد مساحتها (3) ا ب جـ ء معين النسبة بين ق(< ا ) : ق(< ب) = 1 : 3 أوجد ق(< جـ ) |
(1) بدأ عـبد الرحمـن مشـروع تجـارى بمبلغ 5000 جنيه وبعد أربع شهور انضم إليه أخـوه يوسف بمبلغ يساوى مبلغ عـبد الرحمـن . وبعد عـام من بداية المشروع بلغ صافى الربح 2000جنيه فما نصيب كل منهما
الحل انا مش متاكد بس هحاول والاساتذه ترد صافى الربح = 2000 جنيها اذن نصيب عبد الرحمن = 2000 | 4= 500 + نصيببه من ال1500 الباقيين = 1500 |2 =750 اذن اجمالى نصيب عبد الرحمن =500+750 = 1250 جنيها نصيب يوسف = 2000- 1250= 750 جنيها --------------------------------------------------------------------------- (2) قطعة أرض مستطيلة الشكل محيطها 64 متر وعرضها ربع طولها أوجد مساحتها الحل اولا نفترض ان الطول س اذن العرض 1\4 س محيط المستطيل = الطول + العرض *2 اذن 64= س+ 1\4س *2 = اذن 64 = 2,5 س وبالقسمه على 2,5 اذن س = 25,6 مترا اذن الطول = 25,6 والعرض = 1\4 الطول = 25,6 *1\4 = 6,4 مترا بما ان مساحة المستطيل = الطول *العرض اذن = 25,6 *6,4 = 163,84 متر مربع --------------------------------------------------------------------------- (3) ا ب جـ ء معين النسبة بين ق(< ا ) : ق(< ب) = 1 : 3 أوجد ق(< جـ ) الحل بما ان مجموع قياس زوايا المعين الداخله = 360 درجه و كل زاويتين متقابلتين متطابقتين ومتساويين فى القياس اذن قياس زاوية ا = قياس زاوية ج وقياس زاوية ب = قياس زاوية د اذن النسبه بين الزوايا الاربعه ا : ب : ج : د تكون كالتالى 1 : 3 : 1 :3 نستخرج قيمة الجزء الواحد = مجموع قياسات زوايا المعين | مجموع النسب = 360 |8 = 45 درجه اذن قياس زاوية ا = نسبتها * قيمة الجزء الواحد = 1 * 45 = 45 درجه قياس زاوية ب = نسبتها * قيمة الجزء الواحد = 3 * 45 = 135 درجه قياس زاوية ج =نسبتها * قيمة الجزء الواحد = 1 *45 = 45 درجه قياس زاوية د = نسبتها * قيمة الجزء الواحد = 3 * 45 = 135 درجه ------------------------------------------------------------------------------------- مع تحياتى الاستاذ شريف روبنيو سابقا [/b][/color][/size] |
ارجوا مراجعة الحل اخى شريف
فى مسالة المشروع ليه قسمت على 4 وليه مش على 5 الرجوا الاستعانة بموضوع النسبة فى حلولك للمسائل تحياتى |
مش ممكن يكونوا
1200 ، 800 |
انا مش متاكد منها وذكرت كده فى الاول بس انا قسمت على 4 الاول علشان اطلع مكسب الاربع شهور الاولى وما استعملتش النسبه علشان هو هنا مش مدينا اى نسبه فى المساله
|
فى مسائل المشروعات التجارية ( ربح بسيط و ثبات نسبة الربح )
والتى يشترك فيها احد الشركاء بعد الاخر بمدة محددة تكون النسبة فيها بنسبة الزمن وفى المسالة هنا مدة عمل مبلغ عبد الرحمن 12 شهر ومدة عمل مبلغ يوسف 8 اشهر فتكون النسبة 12 الى 8 اى 3 الى 2 ومجموع الاجزاء 3+2=5 اجزاء قيمة الجزء الواحد = 2000 ÷ 5 = 400 جنيها نصيب عبد الرحمن من الارباح = 3 × 400 = 1200 جنيها ً نصيب هشام = 2 × 400 = 800 جنيها ً تحياتى للجميع |
متشكرين جدا استاذ رضوان على الحل ومنك نستفيد
|
مساحة المسطتيل
|
السلام عليكم اولا :
لدى سؤال حيرنى وبحثت عن اجابة له فوجدت ان كثير من الاخوة حتى الموجهين اختلفوا فى الحل وهو: هل نعتبر الطول : المساحة العرض :المساحة المحيط : المساحة هل نعتبر ذلك نسبة ام لا ؟ |
بالرجوع الى خواص النسبة
انها تكون من نفس النوع ونفس الوحدات لذلك لا يجوز ايجاد نسبة بين الاطوال والمساحات لانهما من نوعين مختلفين ووحداتهما مختلفة تحياتى للجميع |
1 مرفق
حصل أحمـد على 60 % من الأصوات في الانتخابات وحصلت هـدى على الباقى وقد فاز أحمـد بفارق 24 صوتا أوجد عدد الأصوات في الانتخابات
عندما فرغ 80 % من خزان مياه تبقى 11 لتراً من الماء بالضبط احسب سعة الخزان مرفق مراجعة ليلة الامتحان 6ب ف1 + امتحان تجريبى + مسائل للمتفوقين فى ملف واحد يجب أن يكون الحل يناسب تلميذ اابتدائى مع خالص تقديرى للأساتذة { رضوان * شريف } تلميذكم عصام فاروق 0178200072 معلم ريايات بالوادى الجديد أحبكم فى اللـه |
حصل أحمـد على 60 % من الأصوات في الانتخابات وحصلت هـدى على الباقى وقد فاز أحمـد بفارق 24 صوتا أوجد عدد الأصوات في الانتخابات
الحل بما ان احمد حصل على 60 % اذن هدى حصلت على 40 % اذن النسبه بين احمد وهدى = 6 : 4 الفرق بين اصوات احمد وهدى 24 اذن قيمة الجزء الواحد = الفرق بين الاصوات \ الفرق بين النسب = 24 \2 =12 اذن عدد اصوات احمد = 12 * 6 = 72 صوت وعدد اصوات هدى= 12*4= 48صوت عدد الاصوات فى الانتخابات = 72+ 48 =120 صوت ------------------------------------------------------------------------ عندما فرغ 80 % من خزان مياه تبقى 11 لتراً من الماء بالضبط احسب سعة الخزان الحل بما ان سعة الخزان = 100% اذن ال11 لتر المتبقيه تمثل 20 % والفارغ 80% اذن النسبه بين الفارغ والمتبقى 2 : 8 اذن ال11 لتر تمثل جزئين اذن قيمة الجزء الواحد = 11\ 2 = 5,5 لتر اذن الماء الفارغ = 5,5 * 8 = 44 لترا اذن سعة الخزان = الماء المتبقى + الماء الفارغ = 11 +44 = 55 لترا مع خالص تحياتى ----------------------------------------------------------------- |
والله نفسى أقابلك يا أستاذ شريف وأتناقش معاك فى حاجات كثيرة
ونفسى كمان أتعلم من الأستاذ الفاضل/ رضوان عبد المجيد وأستفيد من علمه الغزير وخبرته الواسعة عصام فاروق 0178200072 مدرس رياضيات بمدرسة موط الثانوية الصناعية بالوادى الجديد أحبكم فى اللـه |
يا ريت أعرف رأيكم فى المراجعة النهائية والامتحان التجريبى ومسائل المتفوقين وتضيفوا عليهم
|
اقتباس:
انا متشكر جدا على كلامك الجميل ده استاذ عصام بس انا من الصعيد وبعدين انا مش خبره كبيره فى الرياضيات انا بكالوريوس تجاره ولسه شغال السنه دى مدرس رياضه وبحاول اجتهد ليس الا يعنى انا مش خبره زى استاذنا الكبير رضوان وباقى الاساتذه الكبيره اللى فى المنتدى تقبلوا تحياتى |
اما عن راى عن المذكره لسه محملها ولسه مقرتهاش لما اقراها هقولك راى وان شاء الله تكون جميله ونستفيد منها
|
كل الشكر والتقدير لاساتذتى الكرام استاذ عصام واستاذ شريف ولمنتدانا الغالى الذى جمع بين الوادى الجديد وصعيد مصر بالاسكندرية وان لم نتمكن من اللقاء لبعد المكان فكفى بمنتدى الثانوية العامة خير مكان نلتقى فيه ونتبادل الآراء والافكار لما فيه صالح كل طالب علم وكلنا هنا نتعلم ونجتهد نصيب ونخطئ احيانا ً نتعلم من المدرسين القدماء خبرتهم ومن المعلمين الجدد افكارهم وحماسهم ادام الله الحب والاحترام بيننا تحياتى للجميع |
وبخصوص المذكرة ما شاء الله جميل ما قرأته فيها وإن شاء الله اكملها ولكن بعض الملاحظات البســــــــــــــــــيطة " وهى لغوية " ولا تعد تعديلات : (11) يصرف حسن 45 جنيه فى 3 أيام فإن معدل ما يصرفه فى اليوم= . . . . . . . هل الاجابة هنا 15 جنيها ً ام 15 جنيها ً / يوم ان كانت الاولى فلا داعى لكلمة معدل وان كالنت الثانية فلا داعى لكلمة " فى اليوم " (15) س = 15% فإن س = . . . . . . . . . 9 يرجى تغير العدد 9 بغيره ( للتخفيف ليس الا ) ولتكن 20 (21) 75 % = . . . . . . تحديد المطلوب بين قوسين كما فعلت فيما بعدها ( كسر عشرى ، عادى فى ابسط صورة ، نسبة 75 : 100 ) (32) كل زاويتين متقابلتين متساويتان فى . . . . . ، . . . . . ، . . . . . اضافة فى القياس فى كل من لتكن (32) كل زاويتين متقابلتين متساويتان فى القياس فى كل من . . . . . ، . . . . . ، . . . . . (28) مكعب مساحة أوجهه 54 سم*. احسب حجمه تغيير 54 الى 64 مثلا طبعا ً هذه مجرد اقتراحات ( شخصية ) ليس إلا ويكفى انك قمت بهذا المجهود فى الوورد لتتيح لنا التعديل والاضافة او الحذف وتكن مشكورا ً ايضا ان قمت برفعها pdf لتحافظ على التنسيق لان الوورد قد يختلف من اصدار لاخر او من جهاز لجهاز وبارك الله فيك وشكرا ً لسعة صدرك وتقبلك تحياتى للجميع |
مراجعه جميله واسئله مفيده
وبالنسبه للتعديلات انا اتفق مع الاستاذ رضوان بس بختلف فى رقم واحد بس لانهامكتوبه فى الكتاب معدل ما يصرفه فى اليوم الواحد وبعدين انا شايف انها مش هتاثر اما التعديلات التانيه فهتاثر فى حل المسائل وتجعلها اكثر تبسيطا بالنسبه للطالب وجزاكم الله كل خير |
استاذى العزيز الاستاذ المحترم / هانى طه
عظمت حسناتك ان شاء الله بما ادعوه لك انا وأسرتى وأبنائى من الخير والرزق والشفاء الذى لايغادر سقما وأنا لاأخفى عليك سرا أننى بحاجة ماسة للرقم السرى الموجود فى المذكرة ( الباور بوينت ) لمنهج الصفين الخامس والسادس لاجراء بعض التعديلات عليها دون المساس بحقكم .... فإن أمكن فابعث لى بالرقم أو كلمة المرور وإن لم يكن فلا مانع أنى أكن لك كامل احترامى وتقديرى واعتزازى بالتعرف عليك أو الاستماع لصوتك وجزاكم الله عنا خيرا ............... أخوك / أشرف سعد وأرجو الاهتمام والرد على رسالتى |
استاذى العزيز الاستاذ المحترم / هانى طه
عظمت حسناتك ان شاء الله بما ادعوه لك انا وأسرتى وأبنائى من الخير والرزق والشفاء الذى لايغادر سقما وأنا لاأخفى عليك سرا أننى بحاجة ماسة للرقم السرى الموجود فى المذكرة ( الباور بوينت ) لمنهج الصفين الخامس والسادس لاجراء بعض التعديلات عليها دون المساس بحقكم .... فإن أمكن فابعث لى بالرقم أو كلمة المرور وإن لم يكن فلا مانع أنى أكن لك كامل احترامى وتقديرى واعتزازى بالتعرف عليك أو الاستماع لصوتك وجزاكم الله عنا خيرا ............... أخوك / أشرف سعد وأرجو الاهتمام والرد على رسالتى |
حل تمارين الكتاب المدرسى صفحة 18 للصف السادس الابتدائى
|
اقتباس:
حل تمارين ص 18 و20 فى رابط الموضوع http://www.thanwya.com/vb/showthread.php?t=378025 مع اطيب الامنيات بالنجاح والتفوق |
|
أساتذتى الأفاضل الأستاذ رضوان والأستاذ شريف
حياكم اللـه وأكثر من أمثالكم ودمتم لخدمة أبناءنا الطلاب أستاذى الفاضل الأستاذ/ رضوان الذى أعتبره نموذج للمعلم المثالى القدوة الذى يجب أن يحتذى به بارك اللـه لك على كلماتك الرقيقة وأخلاقك الرقراقة وأدبك العالى اسمح لى : إن معظم أسئل المراجعة من الكتاب المدرسى بالنص وأنا معك حضرتك فى كل التعديلات ولكن مكعب مساحة أوجهه 54 سم مربع المكعب له ستة أوجه فتكون مساحة الوجه الواحد = 54 ÷6 = 9 سم مربع ووجه المكعب على شكل مربع فيكون طول حرفه = 3 سم وحجمه =27 سم مكعب وجزاكم اللـه خيراً شرف لى أن أكون تلميذك عصام فاروق |
اشكرك استاذى الفاضل / عصام
وفعلا ً المسألة كما ذكرت (28) مكعب مساحة أوجهه 54 سم*. احسب حجمه وهى صحيحة لا خطأ فيها وان كان يوجد كلمة أحد أوجهه كان لابد من التعديل والخطأ من عندى انا لانى قراتها فى عجالة للرد عليك وجزاك الله خيرا ً فى انتظار المزيد من اعمالك الرائعة تحياتى للجميع |
أستاذى العزيز رضوان ألم أقل أنك نموذج للمعلم الناجح وأنك فعلاً خير قدوة يقتدى بها للمعلمين بعد رسول الله صلى الله عليه وسلم فإن أشجع الناس الذي يعترف بخطئه ولا يصر عليه مع خالص تحياتى عصام
|
http://i51.tinypic.com/167saiu.png
كم عدد متوازيات الأضلاع الناتجة بالشكل الأول ؟ هل حينما نرسم متوازي أضلاع يكون فيه أ ج قطر فيه سينتج لنا مستطيل بالشكل الثاني ؟ |
1 مرفق
اقتباس:
اليك الحل فى المرفقات |
اقتباس:
|
1 مرفق
حل آخر لمسألة رقم 3
|
اقتباس:
الشكر لله استاذ ممتاز اتمنى لك التوفيق |
السلام عليكم
هناك طريقة سريعة ومباشرة للقسمة المطولة غير الطريقة التقليدية فهل لدى احد من الأساتذة الافاضل توضيح ؟ |
ما هو قانون نصف محيط الدائرة
|
اقتباس:
نصف محيط الدائره = ط نق اما عن طريقه سهله للقسمه فانا لا اعرف غير الطريقه العاديه مع اطيب امنياتى للجميع بالنجاح والتفوق |
الحقيقة المسأله محلوله بكتاب سلاح التلميذ
ولكني مش فاهم طريقة الحل ، هل ممكن حد يفهمني طريقة الحل http://i55.tinypic.com/m9st1c.jpg |
سؤال اريد اجابتة
قطع من السلك طولها 72سم قسمت الى جزئين بنسبة 11:7 صنع من الجزئين مربع ودائرة علي الترتيب أوجد __ طول ضلع المربع وطول نصف قطر الدائرة ( باي = 22 ___ 7 جزاكم الله خيراً :022yb4::022yb4::022yb4: |
ارجو مذكره للنحو ترم اول
|
جميع الأوقات بتوقيت GMT +2. الساعة الآن 11:52 AM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.