بوابة الثانوية العامة المصرية

بوابة الثانوية العامة المصرية (https://www.thanwya.com/vb/index.php)
-   أرشيف المنتدى (https://www.thanwya.com/vb/forumdisplay.php?f=513)
-   -   هاااااااااااااااام للصف السادس ( اسئلة اوائل طلبة ) (https://www.thanwya.com/vb/showthread.php?t=175692)

استاذ احمد عادل 03-01-2010 09:17 PM

هاااااااااااااااام للصف السادس ( اسئلة اوائل طلبة )
 
السؤال الاول ::

توفي رجل وترك 56000 جنية , وزعت بين زوجة وثلاث اولاد و بنت واحدة , فاذا علمت ان للزوجة ثمن التركة وان نصيب الولد ضعف نصيب البنت , احسب نصيب الولد والبنت والزوجة ؟؟؟؟؟


السؤال الثاني :::

قسم مبلغ 2550 جنيها بين ثلاث اشخاص , فاذا كانت النسبة بين الاول و الثاني والثالث هي
1 / 6 : 1 / 2 : 1 فما نصيب كلا منهما ؟؟؟؟
ملاحظة :
1 / 6 نقصد بها سدس
1 / 2 نقصد بها نصف

emma watson . 03-01-2010 09:41 PM

شكرآ مستر احمد عادل

بأذن الله هحلها واعطى لحضرتك الاجابات

شكرآ جزيلأ وجعله الله فى ميزان حسناتك

ويجمعنا الله بك يوم القيامه بالجنه

ابنتكم

جهاد بدر

neveen2 03-01-2010 11:54 PM

شكرا يا مستر هاحلها وابعته
انا maryam

emma watson . 04-01-2010 12:31 AM

مستر انا حليت المسأل

بس مش متأكده اوى من المسأله التانيه لأن حضرتك مش موضحها اوى

ياريت حضرتك توضحها اكتر

حل السؤال الاول :-

***************
نصيب الزوجه =1÷8×56000=7000جنيه

الباقى للأبناء = 56000_7000=49000جنيه

مجموع الاجزاء 2+2+2+1 = 7 اجزاء

قيمة الجزء = 49000 ÷ 7 + 7000

نصيب البنت = 1 × 7000= 7000

نصيب الولد الواحد = 2 × 7000 = 14000

والمجموع = 7000×2+ 14000 × 3 = 56000

اما عن السؤال الثانى فهذا هو الحل

حل السؤال الثانى :-

الاول : الثانى : الثالث

1 : 3 : 6

مجموع الاجزاء = 1 + 3 +6 = 10

قيمة الجزء الواحد + 2550 ÷ 10 = 255

نصيب الاول = 255 × 1 = 255 جنيه

نصيب الثانى =255 × 3 = 765 جنيه

نصيب الثالث = 255 × 6 =1530 جنيه

والمجموع = 255 + 765 + 1530 = 2550

شكرآ جزيلآ وارجو ان تكون اجاباتى صحيحه

وجعله الله فى ميزان حسناتكم

ابنتكم

جهاد بدر

emma watson . 04-01-2010 12:37 AM

وعلى فكره الاسئله سهله جـــــــــــــدأ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ

بس انا متأكده من السؤال الاول اوى والسؤال التانى لأ

انا قولت لبابا هو كدا صح قالى انا مش متأكد بس هى تقريبآ صح

يـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار ب تكون الاجابه صح

وياريت يا مستر تقولنا الاجابات صح ولا غلط يوم السبت او الاحد الصبح

علشان نعرف مين الى فى المسابقه ومين الى مش فيها

علشان يجهزوا نفسهم ((( يعنى يذكروا كويس )))

أحمد محى جاد الله 04-01-2010 12:53 AM

أستاذ أحمد عادل
 
السلام عليكم أنا نقلت الأسئلة يا أستاذ و إن شاء الله أحلها و أرسلها شكرا ليك على اهتمامك بينا سلام

emma watson . 04-01-2010 02:23 AM

مستر احمد عادل

لو حضرتكم ممكن تقولى صح ولا غلط

ياريت تجابنى

انا هقفل دلوقتى

مع السلام وهدخل بكره بأذن الله

استاذ احمد عادل 04-01-2010 11:57 AM

حهاد انا عارف ان انتي ممتاذة

بس مش هينفع اقولك دلوقتي صح ولا غلط علشان باقي زميلك يجربوا يحلوا هما كمان

بس اقولك حاجة

لو حلك صح هتكوني انتي الاولي لانك اول وحدة بعتي الحل

اوووووكي

neveen2 04-01-2010 01:05 PM

حل المسائل
 
مستر ملحوظة اناmaryam
المسالة الاولى
نصيب الزوجة=56000/8=7000جنيه
الباقى=56000-7000=49000جنيه
مجموع الاجزاء=1+6=7
قيمة الجزء=49000/7=7000جنيه
نصيب الولد=7000*2=14000جنيه
نصيب البنت=7000*1=7000جنيه
المسألة الثانية
الاول :الثانى : الثالث
1/ 6 1/2 1
2/6 3/6 6/6المجموع1 3 6 10
2250
قيمة الجزء=2250/10=225
نصيب الاول=255*1=255جنيه
نصيب الثانى=255*3=765جنيه
نصيب الثالث=255*6=1530جنيه

neveen2 04-01-2010 01:07 PM

مستر اخر مسالة انا حليتها كده بس الارقام مانزلتش تحت بعضها المروض الواحدتحت الاول والتلاتة تحت الثانى والستة تحت الثالث والمجموع تحته10 وتحته2250
اتمنى ان حضرتك تفهمنى

emma watson . 04-01-2010 01:22 PM

بسم الله الرحمن الرحيم

السلام عليكم ورحمة الله وبركاته

شكرآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ

يا مستر احمد

وبأذن الله اكون عند حسن زنك

بأذن الله

وشكرآ لحضرتك على المجهود الووووووعه بتاع حضرتك

بجد مش عارفه اشكر حضرتك ازاى

emma watson . 04-01-2010 01:24 PM

الاول : الثانى : الثالث : المجموع

1 : 3 : 6 : 10

تقريبآ قصد مريم كدا

دا الى انا فهمت منها وحبيت اوضح كلامها شويه

neveen2 04-01-2010 01:38 PM

ح با جهاد انا قصدى كده

neveen2 04-01-2010 01:41 PM

شكرا جدا يا مستر احمد وياريت حضرتك تقولى انا وجهاد احنا صح ولا غلط عشان انا اعدة على نار بجد نفسى اعرف
طيب حضرتك هتقولنا امتى
وجزالك الله الف الف خير وربنا يكرم يا مستر ويسهل عليك زى ما سهلتها علينا

neveen2 04-01-2010 01:45 PM

http://www.thanwya.com/vb/showthread...20#post1857120 لكل طلبة الصف السادس ارجو الدخوا مهم جدا جدا جدا

أحمد محى جاد الله 04-01-2010 02:06 PM

السلام عليكم
حل السؤال الأول
اولانصيب الزوجة=1/8*56000 =7000 جنيه
ثم نطرح المبلغ من نصيب الزوجة
56000-7000=49000 جنيه
ثم نصيب الاولاد= الولد : البنت: المجموع
6 : 1 : 7


emma watson . 04-01-2010 02:20 PM

مريم

المستر قالى انه مش هيقول علشان الباقى يرد

وهو كدا صح فعلآ علشان نسيب مجال للباقى انه يشترك

معانا

خلاص

اختكم فى الله

جهاد بدر

أحمد محى جاد الله 04-01-2010 02:32 PM

السلام عليكم
حل السؤال الأول
الزوجة = 1/8 ×56000 =7000 جنيه
56000 -7000 =49000 جنيه
إذن الباقى = 49000
الولد : البنت : المجموع
6 : 1 :7
مجموع الأجزاء = 6 + 1 = 7
قيمة الجزء =49000 ÷ 7 = 7000 جنيه
نصيب الولد =7000 ×2 = 14000 جنيه
نصيب البنت = 7000×1 = 7000 جنيه
حل السؤال الثانى
الأول : الثانى : الثالث : المجموع
1 : 3 : 6 : 10
مجموع الأجزاء = 1+3+6=10
قيمة الجزء =2550÷10 =255 جنيه
الأول = 1×255 = 255 جنيه
الثانى = 3×255 = 765 جنيه
الثالث = 6 ×255 =1530 جنيه
للتأكيد المجموع = 255 +765+1530 = 2550 جنيه
يا رب الإجابة تكون صح بس و انا بكتب دوست على زرار غلط فتبعت نصف الإجابة فى المرة الأولى وبعدين كتبت الإجابة تانى السؤال الأول سهل بس التانى أحترت فيه وجربت كذا حل
لغاية موصلت للحل ده أرجو ان تكون الإجابة صحيحة وشكرا ليك يا أستاذ

neveen2 04-01-2010 02:49 PM

عندك ح يا جهاد بس انا بطلب منك تدخلى على الرابط اللى انا حطاه عشان هينفعك اوى

monaghazoly 04-01-2010 02:54 PM

انا عبد الرحمن
 
اجابات الاسئلة
السؤال الاول
نصيب الزوجة =56000/8=7000جنية
المبلغ المتبقى =56000-7000=49000جنية
الولد=2*3=6
البنت=1
مجموع الاجزاء=6+1=7

قيمة الجزء=49000/7=7000جنية
نصيب البنت=7000جنية
نصيب الولد=7000*2=14000جنية
اجابة السؤال الثانى
اولا نوحد المقامات/6
1:3:6
مجموع النسب =3+6+1=10
قيمة الجزء=2550/10=255جنية
نصيب الاشخاص نضرب كل نسبة *قيمة الجزء
نصيب الاول =255*1=255جنية
الثانى 255*3=765جنية
الثالث=255*6=1530جنية
وشكرا
انا عبد الرحمن :022yb4:
نجمع نصيب الاول+الثانى+الثالث=اصل المبلغ
255+765+1530=2550جنية

neveen2 04-01-2010 02:54 PM

طيب يعنى لما يبقوا عدد معين المستر هيقول مين الصح ومين الغلط

emma watson . 04-01-2010 05:17 PM

اكيد ممكن

او هو مستنى لحد م كل الى بيدخلوا معانا يشتركوا

اساسآ لسه حنين ما كتبت (( هايدى ))

المفروض ديه صاحبتنا منعملش فيها حرجة ((نداله ))

انا دخلت على الرابط بس انتى كاتبه ان احنا هنأخد النهارده

الساعه 11 لكن فى درس الساعه 11 لمستر : حسن التندى مواد شرعيه


هايد ى 04-01-2010 07:44 PM

اجابات الاسئلة
 
بسم الله الرحمن الرحيم
السلام عليكم
اجابة السؤال الاول:
نصيب الزوجة= 56000×1/8=7000
نصيب الابناء= 56000-7000=49000
مجموع الابناء=1+6=7
قيمة الجزء الواحد =49000÷7=7000
نصيب البنت=7000×1=7000
نصيب الولد الواحد=7000×2=14000
اجابة السوال الثانى:
الاول : الثانى :الثالث
1/6 : 1/2 :1
نوحد المقام :
1/6×6: 1/2×1:6×6
= 1 : 3 :6
مجموع الاجزاء=1+3+6=10
قيمة الجزء الواحد=2550÷10=255
نصيب الاول=255×1=255
نصيب الثانى=255×3=765
نصيب الثالث =255×6=1530
بارك الله فيك يا مستر احمد وجعله فى ميزان حسناتك وان شاء الله تكون الاجابه صح
ملحوظة:
انا حنين

neveen2 04-01-2010 07:53 PM

مش عارفة يا جهاد بس المستر قالى كده جربى تدخلى10 او12 بس هوا لو بدا12 مش هادخل عشان عندى امتحان بكره فلو المستر بدا ق12 قوليله ان انا اسفه عشان مادخلتش

استاذ احمد عادل 04-01-2010 08:31 PM

يوم الخميس هقول مييين حل صح ومييين حل غلط

:049gc0:بس خلي بالك:049gc0:

هنعد في كام ولد حل صح #######و كام بنت حلت صح

وهنعرف ميييييييييين الكسبان

اللحق قول لصحابك قبل يوم الخميس علشان تكونوووووووووووووووا كتير بنات او ولاد

:078111rg3::078111rg3::078111rg3::078111rg3::07811 1rg3:

استاذ احمد عادل 04-01-2010 08:41 PM

النتيجة لحد دلوووقتي في اللي بعت الاجابة

هي

3 بنات ووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووو 2 ولاد

:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:ياتري مييييييييييييين اللي هايكسب :022yb4: :022yb4:

emma watson . 04-01-2010 09:01 PM

ماشى يا مستر

بس احنا غلطنا البنات كلها

لأننا ما تعرفنش على بعض علشان نخبر بعضنا

هو تقريبآ ما فى غير 3 بنات واحنا جوبنا

كان المفروض نأخد ايميلات بعض علشان يكون عندنا امكانيه اخبار بعضنا

او على الاقل رقم تليفون البيت او الموبايل

لكن حتى الان احنا الى فيزين

3 بنات و 2 ولاد

يااااااااااااااااااااااااااااااارب احنا الى نكون اكتر

ادعلنا يا مستر احمد

اختكم فى الله

جهاد بدر


استاذ احمد عادل 04-01-2010 09:19 PM

ممكن تبلغيهم في اقرب حصة عندكم

استاذ احمد عادل 04-01-2010 09:21 PM

بس تبلغي الولاد كمان

أحمد محى جاد الله 04-01-2010 09:26 PM

ماشى يا أستاذ حنستناك بفارغ الصبر بس يوم الخميس الساعة كام يعنى حناخد درس ولا حتنشر النتيجة على الموقع ؟:confused: سلامى ليك

استاذ احمد عادل 04-01-2010 10:48 PM

هنشر النتيجة الساعة 9 يوم الخميس انشاء الله

emma watson . 05-01-2010 02:39 AM

ماشى يا مستر

بأذن الله هأكون مستنيه حضرتك

واحنا عندنا يوم الثلاثاء حصه هخليهم كلهم يجاوبوا

شكرآ جزيلآ

ربنــــــــــــــــــــــــا يكرمك :d

بج مش عارفين نشكر حضرتك ازاى ؟؟ :bosyht9:

علشان المجهود الى حضرتك عامله

لينا كلنا (( للصفين السادس والثالث الاعدادى ))

وكل السنوات الاخر

جزاك الله كل الخيـــــــــــر

وجمعنا الله يوم القيامه بالجنة اجمعين

وجعله الله فى ميزان حسناتك
يــــــــــارب اجابتى تكون صح :slap1qk6:

:blush::blush::blush::blush::blush::blush::blush:

حازم22 05-01-2010 12:14 PM

السؤال الاول
نصيب الزوجة= 56000 \ 8 =7000 جنية
نصيب الابناء =56000 - 7000 = 49000 جنية
مجموع الاجزاء = 6 = 1 = 7
قيمة الجزء = 49000 \ 7 = 7000 جنية
نصيب البنت = 7000* 1 = 7000 جنية
نصيب الولد الواحد = 7000 * 2 = 14000 جنية


السؤال الثانى
الاول|الثانى|الثالث
1\6 | 1\2 | 1

نوحد المقام علي 6
1\6*6=6 1\2*6=3 1*6=6
الاول |الثانى|الثالث|المجموع
1 | 3 | 6 | 10
س | ص | ع |2550
قيمة الجزء = 2550\ 10 = 255 جنية
س= 255*1= 255 جنية
ص=255*3 = 265 جنية
ع =255*6=1530 جنية
ملحوظة
علامة* ترمز ل في او علامة الضرب

هايد ى 05-01-2010 04:11 PM

السلام عليكم
شكرا جزيلا ليك يا جهاد على القلتيه وماما والله قلتلى شكل جهاد بنت كويسة خااااااااااااااااااااااااااااااااااااالص
ويارب تكون اجابتنا صح
وجزاك الله خيرا با مستر احمد وجعله فى ميزان حسناتك
قولوا امين
اااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا ااااامييييييييييييييييييييييييييييييييييييين

emma watson . 05-01-2010 05:21 PM

اميــــــــــــــــن

شكرآ ليكى يا هايدى (( حنين ))

انا والله حبيتك جدآ جدآ جدآ

انتى الى شكلك بنوته زى العسل

استاذ احمد عادل 05-01-2010 07:35 PM

النتيجة لحد دلوقتي للي بعت الاجابة

3 بنات وووووووووووووووووووووووووووو 3 ولاد

:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:........ ............................................. :022yb4::022yb4: :022yb4:

استاذ احمد عادل 05-01-2010 07:38 PM

الولاد ( حازم- عبد الرحمن - احمد )
البنات ( حنين - جهاد - مريم )

emma watson . 05-01-2010 11:17 PM

برده بأذن الله احنا الى هنكون اكتر

وللعلم بالشىء

ليست بالكثره ولكن بالجابات الصحيحه

وما فى اى حد يعرف هو كاتب صح ولا غلط

الا واحد (( عنده ثقه قويه جدآ جدآ فى اجباته ))

الحمد الله ما عندى ولا نقطة ثقه

يعنى انا مستنيه يا مستر

وعاوزه يوم الخميس ييجى بســـــــــــرعه اوى اوى اوى

علشان اعرف الاجابه

ولو كانت اجباتى صح هبقى مستنيه

يوم الاحد بفارغ الصبر علشان احضر الحصه

مع حضرتك

اختكم فى الله

جهاد بدر

الباشا هنرى 06-01-2010 04:55 PM

نصيب الزوجه = ( 1 * 56000 ) / 8 = 7000

نصيب الاولاد = 56000 - 7000 = 49000

الولد : البنت
2 :1
3 اولاد : بنت : المجموع
6 : 1 : 7


قيمة الجزء = 49000 / 7 = 7000

نصيب الولد الواحد = 2 * 7000 = 14000 جنيه


نصيب البنت = 1 * 7000 = 7000 جنيه

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ ــــ
_____________________________
_______________

الاول : الثاني : الثالث
1 1 1
ـــــــ : ـــــــــ : ـــــــــ
6 2 1

1 2 3
ـــــــ : ــــــــــ :ـــــــــ
6 6 6

1 : 3 : 6
المجموع=10

قيمة الجزء = 2550 / 10 = 255

نصيب الاول = 1 * 255 = 255 جنيه

نصيب الثاني = 3 * 255 = 765 جنيه

نصيب الثالث = 6 * 255 = 1530 جنيه


يارب يكونوا صح

احمد علام

في رعاية الله

استاذ احمد عادل 06-01-2010 05:36 PM

النتيجة لحد دلوقتي للي بعت الاجابة

3 بنات وووووووووووووووووووووووووووو 4 ولاد

:av4056bb7jp3::av4056bb7jp3::av4056bb7jp3:........ ............................................. :022yb4::022yb4: :022yb4: :022yb4:


خلي بالكو اخر معاد بكرة الساعة 9

علشان نقول النتيجة

مها 22 07-01-2010 07:20 PM

انا يامستر الي كنت داخلة باسم حازم22 وياريت تحسبنى مع البنات

مها 22 07-01-2010 07:21 PM

ياريت تشيلنى من الولاد ويبقى الولاد3 والبنات4

emma watson . 07-01-2010 08:39 PM

yes

كنت خايفه جدآ يا مها انك تدخلى بأسم اخوكى

وتتحسبى من الاولاد

بس بجد فرحنه جدآ ان احنا كدا ممكن نكسب

استاذ احمد عادل 07-01-2010 08:58 PM

بسم الله الرحمن الرحيم

شكرخاص جدا لكل اللي جاوب

( جهاد - مريم - احمد محي - عبد الرحمن - حنين - مها - احمد علاء )

البنات هم

جهاد :av4056bb7jp3:
مريم:av4056bb7jp3:
حنين:av4056bb7jp3:
مها:av4056bb7jp3:

الولاد هم

احمد محي :022yb4:
عبد الرحمن:022yb4:
احمد علاء:022yb4:


الناس كلعا حلت صح . في رقم بس عن حازم" مها " ( 265 ) نعدل رقم 2 الي 7
ودة كان عيب كمبيوتر انا عارف

علشان كدة النتيجة ان كلنا جاوبنا صح


وعلي العموم شكرا ليكم كلكم

استاذ احمد عادل 07-01-2010 09:04 PM

اسئله هااااااااااااامه تاني
( بس المرة دي اللي هيجاوب صح هيكون لية جايزة )

1. رسمت خريطة بمقياس رسم 1 : 700000 , فاذا كانت المسافة بين مدينتين علي هذه الخريطة 5.6 سم . فاوجد المسافة الحقيقية بين البلدين ؟؟؟



2. النسبة بين طول قطر الدائرة و المحيط للدائرة = ............. : ................

3. النسبة بين 24 ساعة و 3 ايام تساوي .............. : ...............

emma watson . 07-01-2010 09:10 PM

شكرآ جدآ مستر احمد عادل

بجد شكرآ جدآ جدآ جدآ

والحمد لله ان احنا كسبنا يا بنات

بس يا مستر

فى الحصه بتاعت حضرتك المسابقه هتبقى بين مين ومين

ياريت حضرتك تقولنا

مها 22 07-01-2010 09:40 PM

السؤال الاول
الطول الحقيقي = الطول في الرسم / مقياس الرسم
الطول الحقيقى = 5.6/1 /700000= 5.6 × 700000
= 5.6 ×700000/100000 =39.2



السؤال الثانى
1:ط


السؤال الثالث
24 ساعة : 3 ايام ×24
24 : 72 /24
3:1
يا رب يكون صح

emma watson . 07-01-2010 09:43 PM



1. رسمت خريطة بمقياس رسم 1 : 700000 , فاذا كانت المسافة بين مدينتين علي هذه الخريطة 5.6 سم . فاوجد المسافة الحقيقية بين البلدين
؟؟؟
الحل:-
البعد الحقيقى=البعد فى الرسم ×المقياس
=5.6 ×700000
=56 ×70000
=392.0000 ÷ 100.000
= 39.2 كيلومتر



2. النسبة بين طول قطر الدائرة و المحيط للدائرة
= ط : 1


3. النسبة بين 24 ساعة و 3 ايام تساوي
....1...... : .....3......
الحل:-
3×24 = 72
24 : 72 ÷ 24
1 : 3
===========
شكراً مستر احمد عادل
ويــــــــــــارب اجابتى تكون صح
اختكم فى الله
جهاد بدر :av4056bb7jp3:



هايد ى 07-01-2010 11:28 PM

اجابات الاسئلة
 
السلام عليكم ورحمة الله و بركاته
اجابه السوال الاول:
مقياس الرسم=
الرسم على الخريطة:الرسم على الحقيقة
1 : 700000
700000×5.6
=______________= 3920000سنتيمتر
1
=39.2كيلومتر

اجابةالسؤال الثانى:
1:ط
اجابة السوال الثالث:
24 ساعة :3 ايام
=3×24=72
=72:24
=36:12 ÷2
=6:2 ÷6
=3:1 ÷2
---------------------:av4056bb7jp3:----------------------
شكرا جزيلالك يا مستر وجعله الله فى ميزان حسناتك
ويا رب تكون الاجابات صح
وناخدوا الجاااااااااااااااااااااااااااااااااايزة

emma watson . 08-01-2010 12:10 AM

بــــــــــأذن الله اجباتنا تكون صح

حنين كان اسهل انك تضربى فى الرقم الصغير الى هو 24

كان هيكون اسهل

ولو ما نفع الرقم تجربى رقم تانى بقى

مدرس المدرسه هو الى قالى كدا

تضربى فى الرقم الصغير لو ما نفع تضربى فى رقم تانى

وتجربى


جميع الأوقات بتوقيت GMT +2. الساعة الآن 05:46 AM.

Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.