![]() |
هاااااااااااااااام للصف السادس ( اسئلة اوائل طلبة )
السؤال الاول :: توفي رجل وترك 56000 جنية , وزعت بين زوجة وثلاث اولاد و بنت واحدة , فاذا علمت ان للزوجة ثمن التركة وان نصيب الولد ضعف نصيب البنت , احسب نصيب الولد والبنت والزوجة ؟؟؟؟؟ السؤال الثاني ::: قسم مبلغ 2550 جنيها بين ثلاث اشخاص , فاذا كانت النسبة بين الاول و الثاني والثالث هي ملاحظة :1 / 6 : 1 / 2 : 1 فما نصيب كلا منهما ؟؟؟؟ 1 / 6 نقصد بها سدس 1 / 2 نقصد بها نصف |
شكرآ مستر احمد عادل
بأذن الله هحلها واعطى لحضرتك الاجابات شكرآ جزيلأ وجعله الله فى ميزان حسناتك ويجمعنا الله بك يوم القيامه بالجنه ابنتكم جهاد بدر |
شكرا يا مستر هاحلها وابعته
انا maryam |
مستر انا حليت المسأل بس مش متأكده اوى من المسأله التانيه لأن حضرتك مش موضحها اوى ياريت حضرتك توضحها اكتر حل السؤال الاول :- *************** نصيب الزوجه =1÷8×56000=7000جنيه الباقى للأبناء = 56000_7000=49000جنيه مجموع الاجزاء 2+2+2+1 = 7 اجزاء قيمة الجزء = 49000 ÷ 7 + 7000 نصيب البنت = 1 × 7000= 7000 نصيب الولد الواحد = 2 × 7000 = 14000 والمجموع = 7000×2+ 14000 × 3 = 56000 اما عن السؤال الثانى فهذا هو الحل حل السؤال الثانى :- الاول : الثانى : الثالث 1 : 3 : 6 مجموع الاجزاء = 1 + 3 +6 = 10 قيمة الجزء الواحد + 2550 ÷ 10 = 255 نصيب الاول = 255 × 1 = 255 جنيه نصيب الثانى =255 × 3 = 765 جنيه نصيب الثالث = 255 × 6 =1530 جنيه والمجموع = 255 + 765 + 1530 = 2550 شكرآ جزيلآ وارجو ان تكون اجاباتى صحيحه وجعله الله فى ميزان حسناتكم ابنتكم جهاد بدر |
وعلى فكره الاسئله سهله جـــــــــــــدأ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ
بس انا متأكده من السؤال الاول اوى والسؤال التانى لأ انا قولت لبابا هو كدا صح قالى انا مش متأكد بس هى تقريبآ صح يـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــار ب تكون الاجابه صح وياريت يا مستر تقولنا الاجابات صح ولا غلط يوم السبت او الاحد الصبح علشان نعرف مين الى فى المسابقه ومين الى مش فيها علشان يجهزوا نفسهم ((( يعنى يذكروا كويس ))) |
أستاذ أحمد عادل
السلام عليكم أنا نقلت الأسئلة يا أستاذ و إن شاء الله أحلها و أرسلها شكرا ليك على اهتمامك بينا سلام
|
مستر احمد عادل
لو حضرتكم ممكن تقولى صح ولا غلط ياريت تجابنى انا هقفل دلوقتى مع السلام وهدخل بكره بأذن الله |
حهاد انا عارف ان انتي ممتاذة بس مش هينفع اقولك دلوقتي صح ولا غلط علشان باقي زميلك يجربوا يحلوا هما كمان بس اقولك حاجة لو حلك صح هتكوني انتي الاولي لانك اول وحدة بعتي الحل اوووووكي |
حل المسائل
مستر ملحوظة اناmaryam
المسالة الاولى نصيب الزوجة=56000/8=7000جنيه الباقى=56000-7000=49000جنيه مجموع الاجزاء=1+6=7 قيمة الجزء=49000/7=7000جنيه نصيب الولد=7000*2=14000جنيه نصيب البنت=7000*1=7000جنيه المسألة الثانية الاول :الثانى : الثالث 1/ 6 1/2 1 2/6 3/6 6/6المجموع1 3 6 10 2250 قيمة الجزء=2250/10=225 نصيب الاول=255*1=255جنيه نصيب الثانى=255*3=765جنيه نصيب الثالث=255*6=1530جنيه |
مستر اخر مسالة انا حليتها كده بس الارقام مانزلتش تحت بعضها المروض الواحدتحت الاول والتلاتة تحت الثانى والستة تحت الثالث والمجموع تحته10 وتحته2250
اتمنى ان حضرتك تفهمنى |
بسم الله الرحمن الرحيم السلام عليكم ورحمة الله وبركاته شكرآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ جدآ يا مستر احمد وبأذن الله اكون عند حسن زنك بأذن الله وشكرآ لحضرتك على المجهود الووووووعه بتاع حضرتك بجد مش عارفه اشكر حضرتك ازاى |
الاول : الثانى : الثالث : المجموع
1 : 3 : 6 : 10 تقريبآ قصد مريم كدا دا الى انا فهمت منها وحبيت اوضح كلامها شويه |
ح با جهاد انا قصدى كده
|
شكرا جدا يا مستر احمد وياريت حضرتك تقولى انا وجهاد احنا صح ولا غلط عشان انا اعدة على نار بجد نفسى اعرف
طيب حضرتك هتقولنا امتى وجزالك الله الف الف خير وربنا يكرم يا مستر ويسهل عليك زى ما سهلتها علينا |
http://www.thanwya.com/vb/showthread...20#post1857120 لكل طلبة الصف السادس ارجو الدخوا مهم جدا جدا جدا
|
جميع الأوقات بتوقيت GMT +2. الساعة الآن 03:06 PM. |
Powered by vBulletin® Version 3.8.11
Copyright ©2000 - 2025, Jelsoft Enterprises Ltd.